25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Meslek Seçimi

Sunu1

Meslek Seçimi Korkulu Rüyanız Olmasın

BW HABER – 

Meslek seçimi çocukların hayata atıldıkları bir dönemin başlangıcıdır. Meslek seçiminde Almanya’da aileleri düşündüren  hangi mesleğin çocuklarımızın için en iyisi olduğuna karar vermektir. Bu durumda velilerin meslek seçiminde ne kadar müdahil olması sorunu ile karşı karşıya geliniyor.

Uzmanlar meslek seçimlerinde ailelerin çokta müdahil olmamaları gerektiğini söylesede tüm aileler çocukları için en iyisini istiyorlar.

Karlsruhe Okul Aile Birliği yöneticisi İsmail Demir, 5 yaşından 10 yaşına kadar olan ilköğretim döneminde çocukların temel bilgilere sahip olduğunu, bu dönemde matematik, Almanca,   gibi dersler alarak orta düzeydeki eğitime hazırlandıklarını ifade etti. İsmail Demir ” Temel matematik ve Almanca’nın yanında Fransızca ve bazı yerlerde İngilizce eğitimide verilmekte, dünyanın sayılı dili olan Türkçe’ninde unutulmamasına dikkat etmek gerek. Bu dönemde çocuklarımız mesleklere olan ilgisi hayli fazladır ve bu döneme ‘Hayal Dönemi’ denir. Yani çocuklarımız dış dünyalarında gördükleri tüm meslekleri merak ederler. En çok dikkatlerini çeken Polislik mesleğidir. Bu dönemde çocuğumuza farklı meslekleri tanıtmak ve anlatmak çok önemli.” dedi

İsmail Demir çocukların 10 yaşından sonra ”Orta Dönem’ e girdiğini ve bu dönemde de çocukların mesleki becerilerin ortaya çıktığını söyledi. Demir ” Bu dönem çok önemli,  bu dönemde hangi mesleği  başarabileceğini gördüğü dönemdir. Hangi işeleri yapmakta gücü ve becerisi olduğunu görür, bazı yaptığı becerilerin kendisine ait olmadığını görür ve bırakır. Aileler çocuklarının hangi mesleği istedikleri konusunda bilgili olmalı ve çocukları ile bu konuda konuşmalı. Çocukların seçtikleri meslek dalında  çalışan bir kişinin günlük iş hayatını ona aktarmalı ve bunu görsel olarakta desteklemeli. Mesleğin geleceği konusundada ileri görüşlü olabilmeli.” dedi.

İsmail Demir  ailelerin meslek fualarına ilgi göstermelerini istedi. Meslek Fuarları sayesinde yüzlerce farklı branşta iş  ve okulları tanıma fırsatı bulunduğunu söyledi


 

Meslek seçiminde Karsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği Ataşe Muhammet Kıran ve Osman Kaya mesleki bilgi sunmakta meslek konusunda gençleri ve ailelerini aydınlatmakta. Konu ile ilgi bilgi almak isteyen gençler Çalışma Ataşeliğine başvurabilirler.