15/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Minik eller Filistin bayrağı ile meydandaydı

Karlsruhe’de düzenlenen barışçıl Filistin’e destek gösterisi olaysız bitti…

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 20 Ekim Cuma günü Filistin’e destek mitingi düzenlendi. Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup tarafından izin verilen mitinge 500 kişi katıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Karlsruhe Marktplatz Meydanınında adeta kuş uçurtulmadı. Gösteri öncesi Karlsruhe polisi yaptığı duyuruda mitingin kayıt altına alınacağını ifade etti.

Filistine özgürlük slonganlarıyla başlayan barışçıl eylemde, konuşmacılar israilin sivil katliamlarına son vermesi istendi. Filistin topraklarında 1948 yılından bu yana uygulanan baskıların bitmesini isteyen konuşmacılar, sivillerin sığındığı bir hastanenin füzelerle vurulmasının açıklanacak bir eylem olmadığının altını çizdi.

Gösteriye katılan ve 1948 den bu yana savaşın hedefi haline gelen küçük çocuklar ellerinde Filistin Bayrakları ile alanda doyasıya koştular. Karlsruhe kentinde düşünce özgürlüğü bağlamında izin verilen gösteride herhangi bir olay olmazken, Karlsruhe sınırında olan Fransa’da tüm gösteriler yasaklandı.


Miting alanında kullanılan yazılı pankartlarda; “Bombardımanları durdurun”, “Filistin’e özgürlük”, “Çocuklarımız ölüyor, herkes başka tarafa bakıyor”, “Medya nerede?”, “(Almanya Başbakanı Olaf) Scholz neden sessizsin?” şeklinde yazılar yer aldı. Karlsruhe polisi olayda herhangi bir cezai durum ile karşılaşılmadığını ifade etti.

Karlsruhe’de düzenlenen barışçıl eyleme karşın , Berlin polisi Filistine destek gösterilerini yasakladı. Berlinde Filistin ile ilgili düşüncesini ifade etmek isteyen bin kişiye müsade edilmedi. Bazı göstericiler gözaltına alındı.

Karlsruhe Belediye binası önünde asılı olan israile ait bayrak geçtiğimiz Salı günü çalındı. Bunun üzerine yeni bir bayrak takılırken bir de koruma verildi.

Akşam saatlerinde 17.00 de başlayan miting 19.00 da olaysız son buldu. Mitinge beklenen katılımcı sayısı 300 olarak açıklanmıştı ancak ilerleyen saatlerde 500 kişi katılarak Filistin’de devam eden zülmün bitmesi istendi.