14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız Karlsruhe Başkonsolosluğunda anıldı

BW-HABER Karlsruhe

Tam unutulmuştu derken… Başkonsolos Mahmut Niyazi Sezgin,’Bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir.’ dedi…

15 Ekim 1996 gecesi Karlsruhe kent merkezinde ikamet eden 3 Türk vatandaşı terör saldırı sounucu hayatını kaybetti. Karlsruhe kriminal polisinin 30 üyeli özel komisyonu çok geçmeden sinsi bir kundaklama saldırısının kanıtlarına rastladı: 15 Ekim gecesi Markgrafenstrasse 41’deki bir binada yanıcı madde kullanılarak bir saldırı düzenlendi. Bir Türk çift aile evlerinde yanarak öldü, diğer bir vatandaş ise kaçmak isterken hayatını kaybetti.

Terör saldısını düzenleyenlerin kim olduğu sorusuna en hızlı cevap Karlsruhe Antifa’dan geldi… Irkçı Teröristler… Polis sözcüsü Werner Rastätter, “Bir kişinin yangın çıkarmaktan hoşlandığına dair kanıtlar var” diyor. Ancak polis olayı bir terör sadırısı değil ateş yakmayı seven bir manyak işi diyor.

Antifa “Markgrafenstrasse bilgi grubu”, “aksi kanıtlanmadıkça ırkçı bir saldırı olduğunu varsayan” bir yazı yayımladı. Bina önündeki market, bina da bir göçmen ailenin oturduğuna dair en belirgin özellikdi. Bir kaç kez binaya saldırı düzenlenmişti.

Yıl 2023 ve hala konu aydınlatılmadı. Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden Türk aile için bir anma programı düzenledi. Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda düzenlenen anma etkinliğinde, acıların bir daha yaşanmaması temenni edildi.
Başkonsolosluk Facebook sayfasında da konuyla ilgili olarak şu not paylaşıldı :

’16 Ekim 1996 tarihinde Karlsruhe’de Türk vatandaşlarına yönelik terör saldırısında hayatlarını kaybeden Alaattin Yılmaz, Fethiye Yılmaz, Hüseyin Evcin adlı vatandaşlarımızı Başkonsolosluğumuzda düzenlediğimiz bir törenle andık.
Törene katılım sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir.’