13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mızrabın Ruhu Karlsruhe’de Nefesleri Kesecek

BW-HABER

Karlsruhe 11 Şubat 2018


Mızrabın Ruhu Karlsruhe konseri  bu sene Almanya’da tatil olan 2 Nisan 2018 Pazartesi günü Karlsruhe / Durlach’ta düzenlenecek. İki bölümden oluşacak konserin birinci bölümünde, Ud, Tanbur, Kanun ve Klasik Gitar eşliğinde, birbirinden değerli eserler icra edilecek. İkinci bölümde, Ahenk Türk Müziği Topluluğu Karlsruhe’nin değerli solistlerinden Emel TECHEN , Usül’de Fuat ERCAN ve Violensel’de Hüseyin Emre GÜÇLÜ sahnede konuk olacak.

Sunumunu Eda ÇALIŞKAN yapacağı ve Zehn caddesi 4 numara Durlach’ta düzenlenecek konsere müzisyen Muhammed Temel tüm müzik severleri davet etti. 


Mızrabın Ruhu’nun ruhu olan müzisyenleri kimdir ? 

Muhammed TEMEL: Mızrabın Ruhu kurucularından 1972 doğumlu, merhum Ûdi Bestekâr İsmet Alpaslan’nın öğrencisidir. 1984 yılından itibaren yedi yıl Geleneksel Meşk Sistemi ile dersler almıştır. Günümüzün çok değerli Ud üstadlarından Necati Çelik ve Yurdal Tokcan’dan da faydalanmıştır. Aynı zamanda Ahenk Türk Müziği Topluluğu Karlsruhe’nin koro şefliliğini yapmaktadır.

Ender Berkay TEMEL: 1999 Doğumlu 3 – 4 yaşlarından itibaren Ud sazı ve musiki eğitimini babasından almaya başlamıştır. Daha sonra Gitara da merak salmıştır ve kendini geliştirmektedir. Dokuz yaşında TRT İstanbul Radyosu ses ve koro şefi Mustafa Doğan Dikmen çocuk korosu projesine Stuttgart’ta katılmıştır. Kanun sazını yaklaşık bir bucuk senedir çalmaktadır. Büyük ilgi ve azim ile bu sazın üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. TRT Devlet sanatçısı Bestekâr ve Kanun sanatçılarından Göksel Baktagir den faydalanmıştır. Bu ikili bir çok koroda ve projelerde yer almaktadır.