18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mülteci Dramı Konuşuldu

IMG_2590

BW – HABER  l  Yaşar Sekban

”Bir İnsan Hakları Sorunu Olarak Mülteciler’‘  konulu program da konuşan İnsan Hakları Derneği (IHH)  başkan yardımcısı ve aktivist Avukat Gülden Sönmez, ‘ Hollywood filmlerinde karıncayı, çiçeği ezmeyen Budistlerin Myanmarda ellerinde palalar ile müslümanları doğrayıp yaktığını teknolji sayesinde gördük. Herşey Hollwood filmlerinde olduğu gibi değilmiş.O halde aynı teknoloji ile zülm edenlerede sesimizi duyurabiliriz.” diyerek başladığı konuşmasında, son yıllarda faciaya dönen göçmen sorununa değindi. Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’nde yaptığı konuşmada zulmün kime yapıldığının önemi olmadığını belirterek, zalimlere karşı olunmasının gerektiğini söyledi.

Gülden Sönmez, sorunun sistemden kaynakladığını belirterek, bazı devletlerin istedikleri zaman demokrasi ve insan hakları mekanizmasını çalıştırdıklarını söyledi. Sönmez konuşmasında müslümanların kendi aralalrında tartışarak enerjilerini boşa harcadığınıda sözlerine ekledi.

IMG_2592

Oldukça ilginç konulara temas  eden aktivist Gülden Sönmez, Türkiye’nin yapılan anlamalar ile mülteci olarak sadece Rusya ve AB’ dan gelenleri kabul ettiğini bu nedenle Suriye’den gelen muhacirlerin bu statüyü elde edemedikleri sebebi ile deniz yolundan Avrupa’ya ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Karlsruhe UETD başkanı Levent Polat çiçek taktim etti Levent Polat yaptığı açıklamada ” Günümüzün en önemli konularından olan mülteci konusu artık bir drama dönüştü. Konu ile ilgili vatandaşlarımızın bilinçlenmesi önemli” dedi.

levent polat

Programa Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, İsmail Demir, Şafak Demirses katıldı.DİTİB Merkez Camii başkanı Lütfü Azal programa konuşmacı olarak katılan Avukat Gülden Sönmez’e teşekkür etti. Azal mülteci dramınında Almanya’nın öncelikli konusu olduğunu bu program ile bir kez daha dikkatlerin çekildiğini söyledi.