13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Müsiad Yöneticileri Karlsruhe’de Bir Araya Geldi

 

BW-HABER

Karlsruhe 19 Şubat 2018


 
MÜSİAD Avrupa  Koordinatörü Burhan Sağlam, “2007 yılıyla 2015 yılı araştırmaları kıyaslandığında, üstünkörü bir olasılık hesabıyla Türk kökenli iş adamlarımızın yönettiği şirketlerin 2018 yılı başlarken toplam yıllık cirosunun 70 milyar Avroyu aştığını söyledi. Yakın bir zamanda 100 milyar Avro olmasının hayal olmadığını işaret etti.
 
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) yöneticileri, Avrupa’da faaliyet gösteren şube başkanları ve yöneticileri ile Almanya’nın Karlsruhe kentinde bir araya geldi. Karlsruhe Sarayı’nda gerçekleşen “Business Breakfast” isimli etkinlikte konuşan MÜSİAD Avrupa  Koordinatörü Burhan Sağlam, MÜSİAD’ın Avrupa’da var olması temel sebebinin hiç şüphesiz Türk İş adamlarının ortak bir platforma buluşturma ve yol göstermek olarak açıklayarak şöyle devam etti, ”Avrupa’da ise İslam düşmanlığı ve ırkçılık yeniden alev almaya başlıyorken, bizim “ticaretimize bakarız kardeşim” diyebilecek bir lüksümüz kesinlikle yoktur, olmamalıdır. Tam aksine, yükümüze yük katmalı, taşın altına da tek değil, iki elimizi birden koymalıyız.”
 
Yapılan atılımlar ile Almanya’da 10, Avrupa’da 24 şubeye ulaşıldığı bilgisini veren Sağlam, ”Sizlerle paylaşacağım rakamları duyduktan sonra inanıyorum ki siz de bana hak vereceksiniz. 2007 yılında yapılan bir araştırmada, Almanya’da mukim sayılan 65 bini bulan Türk kökenli şirketlerin yıllık cirosunun 36 milyar Avro’’yu aştığı belirtilmiştir. Yıl 2015 olduğunda, Türkiye Araştırmaları Merkezi ve KPMG’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmada ise, şirket sayısının 120 bin, yıllık cironun ise 66,5 milyar Avro’ya ulaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca 2015 yılı itibariyle bu şirketlerin 720 bin kişiye istihdam sağladığı da bu araştırmada görülmektedir.” Türk kökenli İş adamların yönettiği şirketlerin 2018 başlarken 70 milyar Avro’yu aştığını ve rakamın 100 milyar Avro’ya ulaşmasının mümkün olduğunu ifade etti.
Sağlam, MÜSİAD’ın Avrupa’da var olmasının temel sebebinin, Türk iş adamlarının ortak platformda bir araya gelmesi ve ticaret hacminin genişlemesi olduğunu vurguladı.

Türk şirketlerin 720 bin kişiye istihdam sağladığına işaret eden Sağlam, “2007 yılıyla 2015 yılı araştırmaları kıyaslandığında, üstünkörü bir olasılık hesabıyla Türk kökenli iş adamlarımızın yönettiği şirketlerin 2018 yılı başlarken toplam yıllık cirosunun 70 milyar avroyu aştığını söyleyebiliriz. 2020-21 yıllarında bu rakamın 100 milyar avroya ulaşması işten bile değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Ömer Bolat, küçük işletmeler düzeyinde kurularak başlayan MÜSİAD’ın bu gün orta ölçeklikte   işletmeler konumuna geldiğini,  Avrupa Birliği yüzde 2,3, Almanya yüzde 2.2 , Amerika yüzde 2.2 büyüdüğünü işaret ederek, bu ortalamaların gelişmiş ülkeler için iyi bi rakam dedi. Bolat,   2018 yıllı ise daha büyük beklentilerin olduğunu söyledi.

Bolat, güçlü ve başarılı olma zorunlulukları bulunduğunu belirterek, “Son dönemlerde Türkiye’nin, bazı Batılı ülkelerle çatışma içine girmesinin nedeni güçlenmesidir. Bunları en iyi sizler görüyorsunuz her yıl Türkiye’ye gittiğinizde yaşanan gelişmeyi çok iyi anlıyorsunuz.” diye konuştu.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Yurtdışı Teşkilatlanma Sorumlusu Adnan Bostan’da geliştirilen yeni teknolojilerden örnekler vererek, Avrupa’da ki işadamlarınında bu konulara ortak olmasını istedi. 

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan konuşmasında Almanya’da ki iş adamlarının geldikleri noktaya işaret ederek, işçi olarak gelinen Almanya’da bir çok doktor, akademisyen, iş adamı olduğunu, zor şartlar altında uzun ve iyi bir mesafe katedildiğini söyledi.  Arslan, sözlerini ‘Devlet olarak her zaman insanımızın yanındayız” diyerek tamamladı.