14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mustafa Çelik’e Veda Programı

IMG_3455

 


BW-HABER  Gaggenau   17 Temmuz 2016 21:00


 

Almanya’nın Gaggenau kentinde Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşeliğine bağlı din görevlisi  Mustafa Çelik 5 yıllık görev süresinin tamamlayarak Türkiye’de ki yeni görev yerine dönüyor. Gaggenau Sultan Ahmet Camii’nde hizmet veren Mustafa Çelik kendisi için hazırlanan veda programında duygu dolu anlar yaşadı. Alman milli marşı ve İstiklal Marşının  okunması ile başlayan  programın sunuculuğunu Ali Derin ve Onur Cavga yaptı.

Yusuf Kur’an-ı Kerim Hediyesini Aldı.

Program öncesi düzenlenen törende Mustafa Çelik’in başarılı öğrencisi  Yusuf’un  kur’an okumaya geçmesi vesilesiyle Karlsruhe Eğitim Ataşesi Dr. Mehmet Tekin tarafından  bir Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Dr. Mehmet Tekin, “Bu kur’an-ı  okumasını ve anlamasını yüce Allah’tan temenni ediyorum, anne ve babasını tebrik ediyorum.” dedi.

Başkandan Teşekkür.

Gaggenau DİTİB Sultan Ahmet Camii başkanı Hakkı Yılmaz’da 5 yıllık görev süresi boyunca Mustafa Çelik hocanın yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Hakkı Yılmaz , ” Gençlere büyük önem verdi. Şuanda hocalık yapabilecek seviyede gençlerimiz var. Sümmeye Çelik hanımada buradan katkılarından dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Demokrasi Kazandı

Gaggenau Belediye Başkanı Christof Florus’ta yaptığı konuşmada Türkiye’de cereyan eden darbe olayına değindi ve demokrasinin kazandığını ifade etti. Başkan Florus Gaggenau’da yaşayan Türk kökenli vatandaşlardan  memnuniyetini dile getirdi. Mustafa Çelik’e Türkiye’de ki yeni görevinde başarılar diledi.

Rastatt DİTİB Camii başkanı İbrahim Selek, Rastatt Milli Görüş Camii başkanı Metin Pusmaz’da Mustafa Çelik hoca için konuşmalar yaptı.

Darbe Kınandı

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin’de konuşmasında başarılarını tebrik ederek şöyle devam etti, “5 yıllık görevini burada başarıyla tamamladı. Burada iz bırakarak ayrılıyor. Ayrılmak kolay ama iyi ayrılmak zor. Buraya gelen hocalarımız yıllarını kur’an’a veriyorlar. Almanya genelinde 1000 in üzerinde din görevlimiz var. Benim ilk gördüm çok heyecanlı ve hareketli bir hocamız Mustafa Çelik.” dedi. Konuşmasının devamında Dr. Mehmet Tekin, 15 Temmuz’da  Türkiye’de yaşanan darbe girişimini kınadı. Dr. Mehmet Tekin vatandaşların birlik ve beraberlik içinde darbeye karşı gelmesinden dolayı teşekkür etti. Konuşmasının ardından Dr. Mehmet Tekin, din hizmetleri ataşeliği adına Mustafa Çalik’e  plaket hediye etti.

250 Haneye Kur’an- Kerim

Mustafa Çelik’te yaptığı konuşmada, Gaggenau DİTİB Camii yöentim ve cemaatinin,  5 yıllık hizmeti boyunca verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, programa teşrif edenlere hoşgeldiniz dedi. Mustafa Çelik 5 yıllık görev süresinde 250 haneye kur’an-ı kerim okumayı öğrettiğini söyledi. Mustafa Çelik ” Bir çok yatılı kurs düzenledik. 2012 yılında 19 kişi ile Hacc nasip oldu, 2015 yılında 46 kişi ile umreye gittik. Bir çok farklı tecrübe aldım. Bu çalışmalardan öğrendiklerimi yeni görev yerimde kullanacağım .” dedi.

Programa Çalışma Ataşeliğinden Osman Kaya, BW DİTİB Koordinatör Fatih Şahan, Metin Cavga, Mehmet Yıldırım katıldı.

Konuşmaların ardından toplu resim çekildi. Yemek ikramından sonra program tamamlandı.