01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Darbeye Tepkiler Bitmiyor

IMG_3154


BW-HABER      Gaggenau   17 Temmuz 2016 Pazar 13:00


Almanya genelinde tüm DİTİB camiilerinde başlatılan Sela okunması ardından darbe ile Türkiye’ye yapılan saldırı konuşuldu. Tüm camilerde şehitler için dualar okundu. Almanya’nın Gaggenau kentinde bulunan Sultan Ahmet Camii’nde düzenlenen programda sela okunmasının ardından Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin darbe ile ilgili bir konuşma yaptı.

Türkiye’de demokrasi olduğunun altını çizen Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin, seçim ile gelmiş bir iktidarın yönetimde olduğunu hatırlatarak, ” Herhangi bir illegal yollar ile, bu milletin iradesini kaldırıp, belli grupların yönetime el koyma girişimleri, bu millet tarafından gece sabahlara kadar meydanlara akın etmek suretiyle geri püskürtülmüştür. Bu gibi bölücü faaliyetlerden neler çekildiğini hepiniz biliyorsunuz. Kardeşi kardeşe vurdurup öldürmek. Anadolu insanının, müslüman insanın, birliğini bozmak için tarih boyunca bir çok girişimde bulunulmuştur. Biz kardeşiz, Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Abazısıyla hepimiz bu bayrağın altında, Anadolu’nun Erdirne’den Kars’a kadar, Mersin, Sinop, Hatay’a kadar hepimiz ay yıldızlı bayrağın altında yaşıyoruz. O birliğe, o bütünlüğe hep birlikte sahip çıkacağız.” dedi.

IMG_3131

Asla Kabul Edilemez

“Kardeşin kardeşi öldürdüğü günleri hepiniz biliyorsunuz. Aynı sonuçları doğuracak bu girişimleri, asla kabul etmek mümkün değildir. Bu miletin iradesine  ipotek koyma girişimi olan bu kalkışmalarıda biz, yurtdışında ki vatandaşlarımız, toplum olarak kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bunları tasvip etmiyoruz. Ve bunlara karşı toplumsal olarak her türlü tepkimizi hukuk çerçevesi içerisinde yasalara bağlı olarak gösterme hakkımızıda her zaman kullanıyoruz.”

Vatana Sahip Çıktınız

Darbe gecesi vatandaşların Karlsruhe’de ülkesine sahip çıkarak Karlsruhe Başkonsolosluğunun önünü doldurduğunu söyleyerek, ” O gün vatanına, ülkesine bayrağına sahip çıkan insanlar Anadolu’da bütün alanları doldurduğu gibi yurtdışında da konsolosluklarımızın önünde, camilerin meydanlarda ülkesine devletine milli birliğine beraberliğine karşı sahiplenmeyi  bayraklarıyla, kur’anlarıyla, ezanlarıyla, selalarıyla en güzel şekilde gösterdiler. Biz bu günlerde birliğimizi ortaya koymalıyız.” dedi.

Dr. Mehmet Tekin, bundan sonrada oluşacak girişimlere karşı, bayrağa, vatana göz dikenlere aynı cevabı vereceğimizi göstermeliyiz dedi. Dr. Mehmet Tekin, Çanakkale’de 250 bin şehit verildiğini hatırlatırken, vatan ve milletin bütünlüğü için şehit verilebileceğini söyledi. Ancak burada masum insanların kanını dökmek en büyük günahtır dedi.

Eller Şehitler İçin Kalktı

DİTİB Camilerinde Sala, Kur’an okunurken, yapılan bu hatalara karşı milletçe birlikte olduğunu söyledi. Programın sonunda Dr. Mehmet Tekin tüm şehitlere bir kez daha rahmet diledi. Duasında aziz şehitler diye başladığı darbeciler tarafından katledilen asker, polis ve sivil vatandaşlar için dua okundu.

IMG_3147

IMG_3161