15/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Öğrenciler, Bed-i Besmele ile Okullarına Başladılar

Öğrenciler, Bed-i Besmele ile Okullarına Başladılar

Almanya’da 2022-2023 öğretim yılının başlamasıyla birlikte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Baden Bölgesine bağlı Pforzheim DİTİB Fatih Camii’nde okula başlayan öğrenciler için, ‘Okula Başlarken Dua Günü’ (Bed-i Besmele töreni) geleneği bu yıl da yapıldı.


BW-HABER PFORZHEİM
DİTİB Pforzheim Fatih camii’de yapılan törende, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı ve çocukların okul hayatındaki başarıları için dualar edildi. Camide bu törenlerin gelenek haline geldiğini ifade eden dernek Başkanı Mahmut Demirer, “Bölgemize bağlı camilerimizde çocuklarımız büyüdüğünde bugünü hatırlayarak‚ ‘okula camiide besmeleyle ve dua ile başladık’ diyecekleri bir anı olsun istedik. Camimizde düzenlediğimiz törenlerden çocuklar kadar ailelerinin de mutluluklarına şahit olduk. Rabbim çocuklarımıza zihin açıklığı versin” dedi.
Programlarda, törenlerinde ailelerinin karşılarına geçen öğrenciler, heyecanlı anlar yaşadı. Aileler de bu özel anı cep telefonlarına kaydetti. Törenler öğrencilere hediye paketlerinin verilmesiyle sona erdi.

PROGRAMA Pforzheim DİTİB Fatih Camisi Dernek Başkanı Mahmut Demirer, Din görevlileri Aylin Tamtürk, Ömer Evci, Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri öğretmenlerin Tacettin Keskin, Dr. Bayram Tamtürk, Pforzheim ve Çevresi Türk Veliler Derneği Başkanı Mümin Karaca ve cami yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşlarımız katıldı. Osmanlı devletinde mekteplerde dini bilgileri öğrenmek için ilk aşamanın ‘besmele’yi öğrenmek olduğunu belirten Bayan din görevlisi Aylin Tamtürk, şunları söyledi: “Besmeleyi öğrenmeye gelen küçük yaşta çocuklara yönelik düzenlenen bu törene ‘Bed-I Besmele’ ve okunan dualara da ‘Amin Alayı’ denilirdi. Bu tören sırasında çocuklar güzel bayramlık elbiselerini giyer, halk içinde gezerlerdi. Bizler de ilkokul birinci sınıfa başlayan yavrularımıza bu duyguyu yaşatmak istedik. Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldıktan sonra ‘Bed-i Besmele’ programı töreni gerçekleştirdi. Törenimizde Kur’an’ın izinde, bayrağımızın gölgesinde vatanımıza sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.