14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Öğrtemenler Günü Almanya’da Kutlandı

ogrtemenler-gunu07


haber-haber

BADEN-BADEN   27 KASIM 2016

Tüm Yurtta olduğu gibi Almanya’nın Baden bölgesinde de 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı. Karlsruhe Başkonsolosluğu Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından Baden-Baden kentinde düzenlenen muhteşem  Öğretmenler Günü kutlamasına  124 Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni, Gönüllü Öğretmenler ve Eğitim Gönüllüleri katıldı. Sunuculuğunu Titaro Eğitmeni Ruşen Kartaloğlu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayşenur Kazokoğlu’nun yaptığı Öğrtemenler Günü programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Öğretmenler Sevgi ve Özveri Simgesi

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol Öğretmenler Gününün UNESCO tarafından da kabul gördüğünün altını çizerek  ” Öğrtemenler tarih boyunca her zaman sevgi ve özverinin simgesi olmuş bilimin ışığıyla karanlıkları aşıp ufukları aydınlatmış ve insanlığın bugünkü uygarlık düzeyine ulaşmasına en büyük katkıyı sağlamışlardır. Değerli öğretmenlerimizinde genç kuşakları, çağdaş  bireyler olarak yetiştirmekteki görev ve sorumlulukları giderek önem kazanmaktadır. Zira  insanlık bilgi çağına koşmakta, koşuyuda önde koşmaya devam etmeli ve bilgi çağı yakalanmalı. Dün olduğu gibi bu günde yarında ülkelerin kaderini  genç kuşaklara verdikleri eğitim belirleyeceklerdir. Bunda eğitimin temeli olan öğretmenlerimizle olacaktır.”

Okul Aile Birliklerine Destek Verin

Örnekol, öğrtemenlerin yanısıra başarıda velilerede sorumlulukların düştüğünü, velilerin Almanya’da eğitime verdikleri önemle yetişen iyi donamaımlı gençlerin Türkiye ve Almanya arasında köprü vazifesi göreceğini söyledi. ”Bu kapsamda Almancayı iyi bilen  kendini iyi yetiştirmiş  gençlerimize TOAB de görev almaları konusunda önemle çağrıda bulunuyorum . Türk toplumunun eğitimde ilerleme sağlamasında bu tür sivil toplum kuruluşlarının önemi mutlaktır. ”

İstenilen Düzeyde Değiliz

Eğitim sorunu konusunda konuşmasını sürdüren Cem Örnekol, 55 yıllık süre zarfında hala bazı sorunların aynı yerde olduğu ve mesafe alınmadığını, istenilen düzeye gelinemediğini söyledi. Ancak bunun bir yılma sebebi olmaması gerektiğini belirterek çalışmaya devam edilmeli dedi.

‘Bana bir harf öğretenin  40 yıl kölesi olurum.’

Ev sahibi Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ” Bu gün burada Devletimizin kurucusu Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretemenlik ünvanının verilişinin yıldönümü anısına 24 Kasım Türk Öğretmenler Gününü kutlamak için bulunuyoruz. Değerli hazirun, değerli misafirler, büyük medeniyetimizin kadim külütürümüzün en büyük nişanelerin veciz söyleriyle konuşmama başlamak istiyorum . Hz. Peygamber Muhammed (sav) buyuruyor ki ; Kim bir bilim öğrenmek ve öğretmek için  yola giderse, Allah (cc) onu Cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Yine Hz. Ali (ra)  buyuryorki ‘Bana bir harf öğretenin  40 yıl kölesi olurum.’ Ve yine Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk diyorki  ‘Milletimizi kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerimizdir.’ Eğitime ve öğretmenlik misyonuna, duruşuna ne kadar önem veren ve ehemniyetle üzerinde duran büyük bir medeniyetin temsilcisi  olduğumuzu bu veciz sözlerle anlamış bulunuyoruz.

Türk Öğretmenler En İyi İletişimi Sağlıyor

24 Kasım’ın Türk Öğretmenleri için şeref günü olduğunun altını çizerek, ‘Güzel dilimizi, şanlı tarihimizi ve büyük medeniyetimizi Almanya’da  gurbetteki insanlarımıza tahrir ve tedris etmeye çalışan kahraman Türk Öğretmenlerinin yüceliğini, fedakarlığını ve idealistliğini anma günüdür 24 Kasım.” diyen Gürkan Avcı, Almanya’da Türk Öğretmenlerin Türk – Alman Dostluğunda en iyi iletişim ve köprü vazifesi gördüğünü, okullarda iyi eğitim alan Türk Gençlerin Alman yönetiminde söz sahibi alması gerektiğini söyledi.

Öğretmenlerinize Sahip Çıkın

Baden Türk Okul Aile Birliği Federerasyonu Başkanı Kemal Ülker konuşmasında eğitimde yaşanan sorunlara değindi. Türk ve Türk Kültürü Öğretmen eksikliğine vurgu yaparak, Okul Aile Birliiklerinin Türkçe Öğretmenlerine sahip çıkmasını istedi.

Öğretmenler Eğlendi

Piyanist Tamer İnanç eşliğinde yenilen yemeğin ardından, sanatçı Aynur Kronauer ve Tamer İnanç Türk müziğinin en güzel örneklerini sunarken öğrtemenler doyasıya eğlendi. BTOAB Federasyon Başkanı Kemal Ülker, Mahmut Pervaneli, İsmail Kılıçaslan öğrtemenlere kırmızı – beyaz gül dağıttı.

Başarı ve Hizmet Ödülleri

Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı başarılı Türk öğrenciye  eğitimde destek veren iş kadını Yeşim Burger’e, yine Türkiye Güvenli Ülke sloganıyla 26 Eylül’de gerçekleştirdiği Esslingen-Bursa Bisiklet turu ile Almanya’da gündeme gelen Dünya Kick Boks Şampiyonu Gökhan Arslan ve Alman Muhasebeci Christoph Möhl’e, Öğretmenler Günü orgaznizasyonundan dolayı ‘I Love Baden-Baden’ tanıtım firması sahibi  Güler Aydın’a berat ve ödüller takdim edildi.

Baden-Baden kentinde faaliyet gösteren I Love Baden-Baden Tanıtım Firması Güler Aydın tarafından organize edilen Öğrtemenler Günü Baden-Baden kentinde bulunan 178 yıllık tarihi binada kutlandı.