20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Pforzheim Weiherberg Okulu’nda iftar

Almanya’nın Pforzheim kentinde ilk ve ortaokul öğrencileri aileleri ile birlikte iftar yemeği yiyor.
BW-HABER PFORZHEİM
Pforzheim kenti Weiherberg okulu yönetimi okulda okuyan ve aralarında çok sayıda Türk’ün de bulunduğu Müslüman öğerencilerine ilk defa iftar yemeği verdi.
Okulun tek Türk kökenli İslam Din Dersi Öğretmeni Oya İbrahim, burada yaptığı konuşmada, bunun verdiği ilk iftar yemeği olduğunu ve gelecek yıl da bunu yenilemek istediğini belirterek, öğrencilere gelecek yıl daha geniş bir iftar proğramı yapma sözünü verdi.
Yaklaşık 80 islam din dersi öğrencinin hazır bulunduğu iftar yemeğine, Weiherberg okul müdüresi Carolin Krauth, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosluğu eğitim ataşeliğine bağlı Pforzheim Türkçe dersi öğretmeni Abdulkadir Yavuz ve diğer milletlerden yaklaşık 200 Müslüman aileler katıldı.

Okulun yemekhanesinde bu yıl ilk defa verilen iftar davetine diğer öğretmenlerde katıldı. Yemeğin ev sahipleri Weiherberg okul müdiresi Carolin Krauth ve İslam Din dersi öğretmeni Türk kökenli Oya İbrahim. 7 yıldır öğretmenlik yapan Oya İbrahim Weiherberg okulunda 2 – 9 sınıflara bir yıldır İslam din dersi verdiğini söyledi İbrahim.

Ramazanın ilk günleri

Güneşin batışından sonra yemekhanenin bütün masaları doldu. 200 kadar kişi iftar vaktinin başlamasını bekliyor. Bu sırada farklı kökenlerden oluşan müslüman ailelerin evlerinden getirdikleri yemekler ve okulun Türk aşcısı Serap Yumuk’un yaptığı, mercimek çorbası, kuru fasulye, pilav ve taze ekmek kokuları da yemekhaneye yayılıyor. 14 yaşındaki Cenk Sekmenoglu’nun canlı okuduğu ezan sesiyle birlikte oruçlar açılıyor.

“Ramazanı çocuklarımıza yaşatmak”

İftar hazırlıklarına öğrencileri dâhil ederek hazırlanan yemekte Ramazan ayının değerli atmosferini yaşatmak amaçlandı. Böyle buluşmalarda İslamı en güzel şekilde temsil etmek dileğiyle benzer etkinliklerin devam edeceği belirtildi.