30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Rastattlı Müslümanlar Arefe Günü Kabristan Ziyareti Gerçekleştirdi

BW-HABER Karlsruhe

Sünnet Hatırlatıldı

Avrupa’nın göbeği Rastatt kentinde müslümanlar bir sünneti daha gerçekleştirdi. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) mezar ziyareti sünneti; Rastatt Milli Görüş, DİTİB ve VIKZ derneklerinin ortak katılımıyla düzenlendi. Her bayram areRastatt Waldfriedhof ayrılmış 30 kadar, Türk, boşnak, Herkes ayrı fesi ikindi nmazı sonrası düzenlenen kabir ziyaretinde Rastatt Milli Görüş din görevlisi Nurullah Aslan, DİTİB din görevlisi Fazlı Uzun ve cemaat üyeleri katıldı.

Rastatt Milli Görüş din görevlisi Nurullah Aslan, kabir ziyareti ile ilgili bilgi verdi, ‘Özellikle Arefe günü mezarlık ziyaretinin bir amacı yok. Peygamber efendimiz kabir ziyaretini yasaklamamış. Biz şuna inanıyoruz; kişi öldükten sonrada bizimle olan irtibatını koparmıyoruz. Peygamberimiz buyuruyor; kişi öldüğünde 3 şey onun peşinde ona sevap kazandırır sadaka-ı cariye, ona dua eden bir salih evlat yada hayırlı bir hizmet.Bu saydıklarım kişi öldükten sorada ona hep sevap getiren şeylerdir. Bizlerde bir vefa borcu olan, vefat eden müslüman kardeşlerimize sılayı rahim yapıyoruz. Onları ziyaret edip hal ve hatır soruyoruz. Hem ölülere hemde dirilere borcumuzu ödedik.’

Mehmet Yıldırım’ın girişimleri sonuç verdi.
2002 yılında dönemin önde gelen ülkü ocakları başkanı Mehmet Yıldırım‘ın girişimleriyle, Rastatt belediyesi tarafından kabul gördü. Uzun süren çalışma sonucu açılan müslüman mezarlığının geleceğimiz için çok önemli olduğunun altını çizen Mehmet yıldırım, ‘ Geleceğimizi şimdi planlamalıyız, faydalı işlerle uğraşmalıyız.’ dedi.Kabristan ziyaretinde müslümanlar, çoğu sahipsiz kalan mezarlarda yatanlar için kur’an okudu. Mezar temizliği gerçekleştirdi.
30 kadar müslümanın mezarının bulunduğu Waldfriedhof Rastatt mezarlığı, tarihi geçmişi 1712 lere kadar uzanıyor. 1970 yılında açılan mezarlık, 1990 yılında büyütülerek modernize edildi. 2002 yılından bu yana müslümanlar kendileri için ayrılan bölümde defnedilmeye başlandı. Mezarlıkta ayrıca cenaze yıkama odasıda mevcut.

!