25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkçe Seçmeli Olsun

IMG_3852

BW HABER   Mümin Şen 

Gürkan Avcı Singen OAB ni Ziyaret Etti.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ve koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz,Güney Baden Okul Aile Birlikleri başkanları, eğitim gönüllüleri, Türkçe dersi öğretmenleri ile biraraya geldi. Singen Okul Aile Birliği’ne ait binada yapılan toplantıda, Radolfzell OAB başkanı Mehmet Aktaş, Konstanz OAB’den Özlem Çağlar, Tuttlingen OAB Mustafa Aday, Donaueschingen OAB başkanı Mehmet Ak, Schramberg OAB başkanı İbrahim Özbelek, Blumberg OAB başkanı Serkan Yayla ve Singen OAB yönetim kurulu, başkan Suat Şen, başkan yardımcısı Fatma Kanık, Recep Özkan, Metin Uğurlu hazır bulundu.

Singen OAB başkanı Suat Şen ziyaretten duyduğu memnuniyeti şöyle ifade etti, ” Ataşemizi aramızda görmekten mutluluk duyduk.Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Bugün tüm öğretmenlerimiz ve farklı OAB ile biraraya geldik. Bu toplantıların devamını diliyoruz.”

IMG_3775

Türkçe Seçmeli Ders Olsun

Toplantıda velilerin, Okul Aile Birliklerinin, ve eğitim gönüllülerinin Türkçe’nin Alman eğitim sisteminde zorunlu ders olarak okutulması talebinin Stuttgart Eğitim ve Kültür Bakanlığına iletilmesi ve bu yönde çalışmaların yapılması konusu gündem ana maddesi oldu.

Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, bu konu ilgili olarak, kulis, diplomasi yapılmasının çok iyi olacağını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti ” Baden Federasyonu Eğitim Bakanı ile görüştü bu konularda toplantılar düzenlendi. Türkçe’nin seçmeli dersler arasına alınması konusunda bizlerinde destekleri ile Baden Federasyonu büyük çalışmalara imza attı. ”

”Haydi Türk Konuş” kampanyası çerçevesinde Güney Almanya’da yapışan çalışmalar konusunda da bilgi alan Gürkan Avcı, yeni açılacak kursların alt yapıları konusunda ön çalışmaların başladığını söyledi.

Singen OAB  başkanı Suat Şen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’ya başarılı çalışmaları ve ziyaretinden dolayo bir plaket hediye etti.

IMG_3836