18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

‘Stratejik Vizyon Belgesi

btoabf

İstişari Toplantımızda; Dil, Kültür ve Eğitim Hizmetlerinin ‘Stratejik Vizyon Belgesi’ni Çıkarmaya Çalıştık!


BW-HABER    Karlsruhe


T.C. Almanya – Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Baden Türk Okul Aile Birliği Dernekleri Federasyonu’nun (BTOABDF) 100’e yakın Türk Okul Aile Birliği Derneğine çağrısıyla 12 Kasım 2016 Pazar günü saat 13:00’de istişare ve planlama toplantısı yapıldı.

Başkonsolosluk toplantı salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ve 4 saati aşkın süren istişari toplantıya federasyon yöneticileri, okul aile birliklerinin temsilcileri, öğretmenler, bölge koordinatörleri ve Ataşelik merkez genel koordinatörleri iştirak etti.

TÜM VATANDAŞLARIMIZI TÜRK OKUL AİLE BİRLİKLERİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM!

Eyalet genelinde yaşayan 1 milyona yakın vatandaş ve soydaşlarımızı ve hassaten çocuk ve gençlerimizi merkeze alan dil, kültür ve eğitim temalı konuların yoğunluklu olarak müşaveresinden hareketle tüm eğitim bileşenlerinin ilgi ve dikkatleri için ‘Stratejik Vizyon Belgesi’ kabilinden bir planlama için istişari toplantı düzenlediklerini kaydeden Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, anne babaları ve tüm velileri Türk Okul Aile Birliklerine üye olmaya, etkinlik ve toplantılarına katkı ve katılımda bulunmaya davet etti.

 HERKESİ EĞİTİM İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA DAVET EDİYORUM!

Almanya’daki Türk Okul Aile Birliği Derneklerinin ve Federasyonunun okullarda, okul ile aile arasında bütünleşmeyi gerçekleştirmek, veli ve öğretmenler arasındaki işbirliğini sağlamak amacı ile kurulmuş resmi yapılar olduğunu söyleyen Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, şunları söyledi: Almanya’daki çocuk ve gençlerimizin, velilerimizin Türk Okul Aile Birliği Dernekleriyle işbirliği ve dayanışması son derece hayati bir gerekliliktir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın dilini, öz değerlerini unutmadan Almanya’nın geleceğinde söz sahibi kişilikler olabilmesi için tüm vatandaşlarımızın taşın altına elini koyarak Türk Okul Aile Birliklerine sahip çıkmasına, yönetimlerinde rol almasında, maddi ve manevi desteklerde bulunmasına büyük ihtiyaç vardır.

GELECEĞİMİZİN, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN MERKEZ ÜSSÜ TÜRK OKUL AİLE BİRLİKLERİ OLMALIDIR!

Almanya’daki insanlarımızın Vatan, Millet, Bayrak değerlerini ve istikbal sezgilerini, milli ve manevi değerlere bağlılıklarını, Türk toplumunun dayanışma duygularının pekiştirilmesinin ana üssü Türk Okul Aile Birlikleridir. Almanya’daki geleceğimizin inşa ve ihyası için vatandaş ve Türk Okul Aile Birliği işbirliği sağlanmalıdır. Türk Okul Aile Birliklerinin gerek Ataşeliğimizin çalışmaları hakkında gerekse diğer eğitim faaliyetleri ve konu gelişmeleri, velilerimizin yaşadıkları sorun ve sıkıntılar hakkında anne babaları ve vatandaşlarımızı bilgilendirmeli, onlara rehberlik etmelidir.

VATANDAŞLARIMIZIN ATAŞELİĞİMİZİN SUNDUĞU HİZMETLERDEN İSTİFADE ETSİN!

Biz Ataşelik olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin hâsılı tüm vatandaşlarımızın hizmetlerine sunduğumuz imkân ve fırsatların tam kapasiteyle kullanılması için sorumluluk yüklenmelerini; öğrencilerimizin dürüst, saygılı, başarılı ve tam bir işbirliği içerisinde eğitim hayatında üstün muvaffakiyetler kazanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Türkçe ve Türk Kültürü Dersi hizmetlerimiz yanı sıra  “Eğitim Rehberliği ve Psikolojik Danışmanlık Merkezleri” “Baden Yetenek Akademisi” “Nahilfe – Etüt Merkezleri” “Sanat – Spor – Müzik Kursları”  “Konferans ve Seminerler” gibi birçok imkânları muhteva eden hizmetlerimizden her vatandaşımızın istifadesi için teşvik edici adımlar atmasını bekliyoruz. Bunun dışında vatandaşlarımızın etki alanımıza giren konularda bizlerden beklediği hizmetler için de talepkâr olmasını istiyoruz.

 

TÜRK OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN FEDERASYONUMUZA ÜYE OLMALARINI BEKLİYORUZ!

Türk Okul Aile Birliklerinin yönetimsel bağlamda görev ve sorumlukları hakkında değerlendirme konuşması yapan BTOABDF Başkanı Kemal Ülker, federasyon maharetiyle başlatılacak olan Eğitim Proje Hazırlama Seminerleri ve Federasyon hizmet ve çalışmaları hakkındaki enformasyonunun ardından; Okuma Yazma, Akademik Destek, Yetenek Haritası Projesi, ve ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ kampanyası ile ilgili bilgi paylaşımlarda da bulundu.

YAPABİLECEĞİMİZ EN ÖNEMLİ İŞ EĞİTİME ÖNEM VERMEKTİR!

“Bizlerin görevi öğrencilerimizin dil, kültür, eğitim ve benzeri tüm ihtiyaçlarına yönelik olarak yanıt bulmaktır. Ancak burada görüyorum ki 100’e yakın Türk Okul Aile Birliği Derneğimizden sadece 18 kişi gelmiş bulunmaktadır. Bu tür önemli toplantılara karşı daha duyarlı olmamız gerekmektedir” beyanında konuşan BTOABDF Başkanı Kemal Ülker, “Bizim hedefimiz, çocuklarımızın nitelikli te bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Baden Türk Okul Aile Birlikleri Federasyonu 2003 senesinden beri çeşitli aktiviteler düzenlemektedir. Mesela çocuklarımızın okul başarılarının desteklenmesi, Türk öğrencilerimizin entegrasyonu ve her iki toplumun biribini daha iyi anlayabilmesi amaçlı çalışmalar sürdürülmektedir. Ana amaçlarımız çocuklarımıza burada içinde yaşadıkları toplumun dil ve kültürünü tanıtmak, onları kendi anadil ve kültürümüz konusunda bilgilendirmek  ve kendilerini Avrupa ortamında ilerinin bağımsız yetışkinleri olabilmeleri için yönlendirmektir” dedi. BTOABDF Başkan Yardımcısı İsmail Kılıçarslan ise “Asimilasyon tehlikesiyle etkili bir şekilde mücadele edebilmek için yapabileceğimiz tek şey var: Eğitim!” diye konuştu.

 

Ataşelikçe yapılan ikramlar ve karşılıklı sunumlar akabinde Türk Okul Aile Birliği temsilcilerinin ve öğretmenlerimizin bilgi alışverişi sonrasında toplantı sonlandırıldı.