24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Tanburi Cemil Bey 101. inci Ölüm Yıl Dönümünde Karlsruhe’de Anıldı.

BW-HABER 

Durlach / Karlsruhe 8 Mayıs 2017 


Tanburi Cemil Bey 101. inci Ölüm Yıl Dönümünde İlk Defa Karlsruhe’de Eserleriyle Anıldı.

Virtüöz Muhammed Temel yönetimindeki Ahenk Türk Müziği Topluluğu Karlsruhe’de unutulmaz bir konser ile gönül telimize dokundu.

Türk tanbur, yaylı tanbur, klasik kemençe, alto kemençe, viyolonsel ve lavta ustası Tanburi Cemil Bey’in vefatının geçtiğimiz sene 100. üncü yılı olması hasebiyle,  yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler, dinletiler, söyleyişler ve konferanslar düzenlendi. Tanburi Cemil Bey Türk müziğinde çok önemli bir yere sahip olması hasebiyle sanatçı için Ahenk Türk Müziği Topluluğu bir etkinlikle anma programı düzenledi.Sunuculuğunu  Nilay Ballı’nın yaptığı konsere sanatseverlerin ilgisi büyük oldu.

 Konserin birinci bölümünde sanatçının hayatı hakkında bilgi verilirken, kayıtlarıda dinleyicilerin kulak zevkine sunuldu. Tanburi Cemil Bey’in kayıtlarının sunumu  akabinde koro ile Tanburi Cemil Bey’in eserleri sırasıyla seslendirildi. Konserin ikinci Bölümü ise Segâh makamında eserler ve solo çalışma  yer aldı. Çok sayıda bestesi ve taş plak kayıtları olan ve  yaylı tanburu icad eden Tanburi Cemil Bey’den Udi Muhamed Temel şefliğinde 2014 yılından bu yana faaliyette bulunan Ahenk Türk Müziği Korosu eserlerini birlikte seslendirdiler.

Hüseyini makamında, Muhayyer Saz Semaisi  ‘ Görmek İster Gözlerim Her Dem Seni ‘ entrümental eserle başlayan  konser, korist İbrahim yazıcı solo olarak ‘Defi Naliş Eyledim’ eserini, Emel Techan ‘ Feryadki Feryadıma’ esrini seslendirdi. Hicaz Taksimi’yle  Kanunda Ender Berkay Temel yer alırken, Muhammed Temel hicaz makamında ‘Martılar’ eserini okudu. 

Programın ikinci bölümünde  eserler koristler tarafından solo olarak seslendirildi. İkinci bölümünde koristler solo olarak; Hicaz, Muhayyer, Nihavent, Rast makamlarında eserleri seslendirdiler. Sanatçı Fehmi Okay’ın bestesi ”Aman Cana Beni Şad Etti”  adlı eseri Sevda Gürses,  Şekerci Cemil Bey’den ”Bir Nigat Et Ne Olur ” eseri Sefer Kuyusu, Hacı Arif Bey’in eseri ‘İltimaz Etmeye Yare Vardınız’ Umut Albay, Nuri Halil Poyraz’ın eseri ‘Bir Neş’e Umdu Gönül ‘ Bahattin Ünsal, Necip Mirkelamoğlu’nun eseri ‘Gül Ağacı Değilem’ Erol Yavuz, Ahmet Yamacı’nın derlediği ‘Bahöalarda Mor Mene ‘ Gaziantep türküsünü Meral Bebek, Ahmet Sevinç tarafından derlenen ‘Beyaz Giyme Toz Olur’ eseri Eda Çalışkan’,  Kemal Çığrık tarafından derlenen ‘ Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber’ Turgut Aydoğan söylerken etkinliğin sonunda Sadettin Kaynak’a ait ‘ Gemim Gidiyor Baştan’ eserini koro birlikte söyledi. Konser bitiminde Ahenk Türk Müziği Topluluğu dakikalarca ayakta alkışlandı. Muhammed Temel ve Ahenk Türk Müziği Topluluğu dinleyicilerle birlikte 3 parça daha seslendirdi.