13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkçe’ye Tam Destek…

 

BW-HABER

Ettlingen 19.11.2017


Almanya’nın Ettlingen kasabasında faaliyette bulunan Ettlingen Okul Aile Birliği, yeni Türkçe Dersi ve Türk Kültürü Öğretmenleri ile tanışmak, Türkçe Dersinin geleceği, velilerin arzu ve isteklerini dinlemek amacıyla  kahvaltıda eğitimcileri, velileri ve öğrencileri buluşturdu.

Ettlingen Gençlik Merkezinde düzenlenen kahvaltıda bir konuşma yapan Ettlingen Okul Aile Birliği Başkanı Avni Koçak, Türkçe derslerinin ve Türk kültürünün öncelikleri arasında olduğunu kaydederek, gerek Türkçe dersleri gerekse ders dışında Türk Halk Oyunları ile çocukların kendi dil, becerilerini geliştirmek olduğunu ifade etti. Avni Koçak konuşmasında eğitimde karşılaşılan sorunların çözümünü kendimiz bulmalıyız diyerek şunları söyledi,  ” Aramıza yeni katılan Türkiye’den gelen tüm öğretmenlerimize hoşgeldiniz diyoruz. Yeni öğretmenlerimiz ile Türkçe derslerimiz daha da güçlendi.Türkçe dersi öğrencisi velilerin gayretleri bizleri daha da umutlandırıyor. Ettlingen’de Türkçe dersine katılım oranı çok yüksek, bunu daha da yükselteceğiz. Türkçe dersi öğretmenlerimizin başarılı çalışmaları sonucu bu sayı daha da artacak bu sene. ” diyen Avni Koçak velilerden 2017/2018 eğitim yılına dair beklentilerinin kendilerine iletilmesini istedi.

Kahvaltılı programda, eğitim ordusuna katılan Türkiye’den yeni gelen öğretmenler kendilerini tanıtarak, Türkçe dersine verilen destekten dolayı teşekkür etti. Karlsruhe Koordinatör öğrtemeni Kazım Yılmaz’da Ettlingen OAB ve diğer Okul Aile Birliklerine teşekkür ederek, eğitim konusunda yapılan çalışmalar ve Türkçe dersine verilen önemden duyduğu memuniyeti ifade etti. Kazım Yılmaz, çalışmaların ortak yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Dizem Sanat Merkezi Yöneticisi Erdinç Koçak’ta Türk kültürünün yeni nesile aktarımı için ellerinden geleni yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini belirterek, bu sen ilk defa 35 kişilik Türkçe dersi öğrencilerinden küçükler folklor grubu kurduklarını söyledi. 

Kahvaltılı toplantıda, Türkçe derslerine tam destek çıktı. Türkçe derslerine katılımı teşvik amacıyla sosyal gezi, toplantı, kültürel etkinlikler düzenlenmesi kararı alındı.