01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Wörth DİTİB Camii, Çalışmalarıyla Örnek Oldu

Alman Wörth kenti belediye başkanı Dennis Nitsche’den DİTİB Camisine Tam Destek

Almanya’nın Wörth kentinde, Wörth belediyesi DİTİB Ulu Camii derneğine kültür festivali için, kentin merkezinde bulunan 3500m kare park alanını tahsis etti. 1976 yılından beri Wörth kentinde faaliyette bulunan DİTİB Ulu Cami’nin, Artvinli genç başkanı Fatih Yılmaz (41) dördüncü kez düzenledikleri kültür festivalinin kenti hareketlendirdiğini söyledi. Wörth belediyesinin tahsis ettiği 3.500 metre kare yeşil alanda düzenlenen şenlikten en çok koşup oynayan çocuklar memnun kaldı.
İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşının okunmasının ardından, Wörth Ulu Cami din görevlisi Cengiz Yağcı Kur’an-ı Kerim okudu.

Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen Hayr Çarşısı, Wörth kentinde yaşayan farklı milletleri bir araya getirdi. Wörth belediye başkanı Dennis Nitsche başkan Fatih Yılmaz’ı tebrik etti. Başkan Deniz Nitsche müziğin kültürün insanları birbirine yaklaştırdığını söyleyerek, ‘ Wörth’te böyle güzel etkinliklerin ‘vatandaş’ parkında yapılması bizim açımızdan sevindirici. İnsanların birlikte kutlama yapması güzel, biz bunu samimiyetle destekliyoruz. Festivale sadece Türk kökenli ziyaretçiler gelmedi. Rus-Almanlarda var, farklı milletler burada buluşuyor. Çok kültürlü bir yaşam var. Bu şehirde birlikte yaşıyoruz. Karşılıklı olarak anlayış içerisinde yaşamalıyız. DİTİB Wörth karşılıklı alış veriş yapıyor. ‘ diyen Nitsche oraganizasyonda emeği geçen DİTİB görevlilerine teşekkür etti.Etkinliğe Federal Almanya Miletvekili Thomas Hitscher (SPD)de katılarak bir konuşma yaptı. Belediye başkanı Nitsche, stantları gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Wörth SPD İl Meclisi Azası Metin İstanbullu’nun da ziyaret ettiği festivalde, İstanbullu DİTİB camisinin çalışmalarında ki olumlu gelişmeyi işaret ederek ”DİTİB yönetiminin çalışmalarını görüyoruz. Bir çok iyi çalışması var takdir etmek gerek. ” diyen İstanbullu Anadolu mutfağının en güzel örneklerinin kültür şenliğinde verildiğini bununda karşılıklı birbirini tanımada önemli olduğunu söyledi. Bu sene Wörth Ulu Cami kermesinin favori tatlısı ‘ İzmir Lokması’
Kültür şenliğinde Wörth cami öğrencileri ilahiler söylerken, İki öğrencide İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okudu.