30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yazar Yurdanur Ay Paşa, gurbetin minik ellerine ilk masal kitabını yazdırdı…

BW-HABER Karlsruhe

Eğitimci yazar, Yurdanur Ay Paşa Almanya’nın Karlsruhe kentinde çocuklarla buluştu. Silistre doğumlu yazar Yurdanur Ay Paşa, gurbetin çocuklarıyla birlikte önce hikaye okudu ardından da hikaye yazdılar. Karlsruhe Okul Aile Birliği çatısı altında, Deutsch-Türkisch Frauen Portal ve Meryem Türkic ile birlikte düzenelenen ‘Yazar Etkinliği’ ne katılan Yurdanur Ay Paşa 4-8 yaş grubu ardından da 9-13 yaş grubu Karlsruhe Okul Aile Birliği Türkçe dersi öğrencileriyle bir araya geldi.

Yazar Yurdanur Ay Paşa’nın anlattığı ‘limon kız’ masalının ardından çocuklar kendi masallarını yazdı. Atölye çalışması olarak yapılan ‘Benim Masalım’ kitabında çocuklar kendi masallarını yazdılar. Göçün 64 üncü yılında gerçekleşen etkinlikte 6 ıncı nesili temsil eden 4-8 yaşındaki çocuklar Türkiye’de ki akranlarının başarısını aratmayacak bir Türkçe ile masal kitabını hayal ederek yazdılar.

Yurdanur Ay Paşa etkinliğin ikinci bölümünde 9-13 yaş grubu ile bir araya geldi. Çocukları anlatımıyla adeta İstanbul’un tarihini bir kez daha yaşattı. İstanbul ile Türk kültürünü anlatan yazar Ay Paşa, çocukların keni hikayelerini yazmalarını ve İstanbul’u tanıtmalarını istedi. Etkinliğin ikinci bölümünde öğrenciler, İstanbul’u resimli hayal ederek anlattılar.

DTF Portal eğitimicileride etkinlikte çocukara ebru sanatı eğitimi verdi. Öğrenciler, geleneksel Türk sanatı Ebru ile kendi eserlerini oluşturup, Karlsruhe Okul Aile Birliği’nde sergilediler.

DTF Portal Başkanı Filiz Sofyalı, yazar etkinliğinin Türk öğrencilerin anlatım ve Türkçe hayal gücünü geliştirmek olduğunu ifade ederek, Yurdanur Ay Paşa’ya çocukların hayal dünyalarına katkılarından dolayı teşekkür etti. Başkan Sofyalı eğitim çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Eğitimci yazar, Yurdanur Ay Paşa etkinliğin başarılı olduğunu ve amacına ulaşıldığını ifade ederek çocukların gözlerinden bunları görbiliyorsunuz dedi. Yurdanur Ay Paşa konuşmasına şöyle devam etti, ‘Uzun süredir hayal ettiğim bir projeydi. Yurt dışında yaşayan çocuklar için bir çalışma, yine kendi kültürel kodlarımızı aktarabilmek için bir atölye yapma hayalim vardı. Meryem Türkic hanımın desteği ile Karlsruhe Okul Aile Birliği’nde bu hayalimi gerçekleştirme imkanı buldum. Çocuklarla birlikte çok güzel zaman geçirdik. Farklı yaş gruplarına göre iki atölye çalışması gerçekleştirdik. Birincisinde masal anlatıp daha sonra masal kitabını birlikte oluşturduk. Diğeri ise 9-13 yaş grubunda yapılan çalışma oldu. Burada Evliya Çelebi gibi ülkemizin güzelliklerini gezebilecekleri gibi dünyayı da gezme hayalini onlara verdik. İstanbul’un tarihi ve ülkemizin kültürünü aktardık.’ dedi.

Etkinliğin sonunda yazar Yurdanur Ay Paşa, minik hayranları için kitabını imzaladı. Yurdanur Ay Paşa, çocuklara kitap hediye etti, ardından da birlikte fotoğraf çektirdi.


Yurdanur Ay Paşa kimdir ?
1978 Silistre doğumlu yazar, 2002 yılında Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden; 2010 yılında ise Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Öğretmenlik mesleğine başlamasıyla birlikte uluslararası ve yerel proje çalışmalarına devam etti. Fransa ve Çekya’da Eğitimde Yaratıcı Düşünme ve 21. Yüzyıl Öğrenme Yöntemleri ile ilgili eğitim aldı. Çeşitli dernek ve vakıflarda gönüllü eğitmenlik yapmaktadır. Hâlen öğretmenliğe devam eden yazar, evli ve iki çocuk annesidir ve İstanbul’da yaşamaktadır.