14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yeni “Nitelikli Göç Yasası”nın ilk aşaması tamam

BW-HABER Karlsruhe

Yeni “Nitelikli Göç Yasası”nın ilk aşaması 18 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek. Vasıflı işçilere büyük kolaylık geldi. Kanun değişikliğiyle ülkeye “Mavi Kart”la giren işçilere daha düşük bir maaş sınırı uygulanacak. Yabancı yeterlilikleri Almanya’da tanınan, düzenlemeye tabi olmayan mesleklerden vasıflı işçiler artık başka sektörlerde de çalışabilme imkanı getiriliyor.

“Mavi Kart” – Asgari yıllık maaş limitleri düşüyor

Yabancı vasıflı işçilere Almanya’nın kapılarını daha da açmak için çeşitli değişiklikler yapılması planlanıyor. AB dışındaki bir ülkenin vatandaşlarına yönelik bir uygulama olup , AB’de istihdam edilmelerine olanak tanıyan bir oturma izni olan AB Mavi Kart uygulaması genişletiliyor.
Bunun için maaş sınırı 2023’ten itibaren 58.400 Avrodan 43.800 Avroya indirildi. Mesleğe sahip yeni mezun gençler için bu rakam 39.682,80 Avro olacak. Almanya’nın ihtiyacı olan mesleklerin listesi uzatılayor. Almanya’da hangi mesleklerde işçi sıkıntısı yaşandığını belirlenerek o mesleğe yönelik çalışmalar yapılıyor.

Bazı meslekler için alan değiştirmek artık mümkün

Almanya’da tanınan ve yurt dışından mesleki eğitim almış, düzenlemeye tabi olmayan mesleklerde çalışan vasıflı işçiler daha önce yalnızca bu mesleki alanda çalışabiliyorlardı. Bu vasıflı işçiler artık diğer sektörlerde de çalışabilecekler. Artık yurt dışından gelen bir fırıncı da bir restorant işletmesinin mutfağında görev alabilecek. Burası uygulamanın en öenmli yeri.

Batı Balkan ülkelerinden daha fazla iş mümkün

Ayrıca bu ilk adımda “Batı Balkanlar düzenlemesi” de genişletilerek uygulamaya sokulacak. Bu düzenleme Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan vatandaşlarının Alman iş piyasasına daha kolay erişmesine olanak tanıyor. Önümüzdeki Haziran ayında Batı Balkanlar düzenlemesi kapsamındaki kotalar, yani işgücü piyasası onaylarının üst sınırı da 25.000’den 50.000’e çıkarılacak.
Batı Balkanlardan gelen işçiler Almanya’daki istihdama giderek daha fazla katkıda bulunuyor. Mart 2016’da Batı Balkanlar yönetmeliğinin de yürürlüğe girmesiyle birlikte bunların yaklaşık 31.000’i inşaat sektöründe görev alacak. Mart 2023 itibarıyla rakamlar istikrarlı bir şekilde arttı; sosyal güvenlik primlerine tabi 462.000 çalışan var ve bunların yaklaşık 87.000’i inşaat sektöründe
.
Göç konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler, Federal İş Ajanslarına ve Göç Dairelerine başvurmaları gerekmekte. Konu ile ilgili olarak para simsarlarına itibar etmemeleri önemle duyurulur.