24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

BW-HABER Karlsruhe

United Karlsruhe Basketball 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı…

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaklaşık 10 yıldır faaliyette bulunan ‘United Karlsruhe Basketball’ oyuncuları, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla spor salonunda bir etkinlik düzenlendi.

Basketbol öğrencileri saygı duruşunun ardından birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Karlsruhe Okul Aile Birliği Yöneticisi Filiz Sofyalı ve Ergin Sofyalı birer konuşma yaptılar. Filiz Sofyalı, ‘ Karlsruhe Okul Aile Birliği olarak bir çok alanda faaliyet gösteriyoruz. En çok önem verdiğimiz gençşiğimize sadece okul dersleri değil, aynı zamanda spor ile de onların sağlıklı kalmaları için elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Yaşar Sekban’ın yapmış olduğu bu güzel çalışmayı takdir ediyor kendisine ve Ergin Sofyalı’ya başarılar diliyoruz. ‘ Konuşmaların ardından Filiz Sofyalı Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın adına plaket takdim etti.

UKB kurucusu ve antrenörü Yaşar Sekban, milli mücadele yılları ve eğitimde gelinen büyük değişim ve gelişme konusunda öğrencilere bilgi verdi. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında “Başöğretmen” ünvanının verildiğini hatırlan Sekban, gelinen bu noktanın daha da ileriye taşınmasında Avrupa’da yaşayan gençlerinde büyük rolü olacağını vurguladı.

Öğretmenler Günü sebebiyle, Türkiye’de eğitimde kullanılan sokak oyunları eğitimi verildi. Teknolojik gelişme ve ortam farklılaşması sebebiyle Avrupa’da çocukların bilmediği Türkiye’nin eski sokak oyunları anlatımlı olarak gösterildi.

Programa katılan Karlsruhe Okul Aile Birliği Yöneticisi Filiz Sofyalı, Karlsruhe Okul Aile Birliği TEV Gençlik Kollarının çalışmalarını anlattı. Sofyalı, öğretmenler gününü kutladığı konuşmasında, Karlsruhe ve çevresini kapsayan gençlik çalışması konusunda büyük ilerleme olduğunu; eğitim, spor, sağlık ve aile gibi bir çok konuda önemli eğitim çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Programın sonunda UKB öğrencileri doyasıya eğlendiler.