25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yetenek Haritası ve Yetenek Akademileri

 

BW-HABER

Karlsruhe 14 Nisan 2017  Karlsruhe Eğitim Ataşeliği


Ataşeliğimizin ‘Yetenek Haritası ve Yetenek Akademileri’ Çalışmaları Son Sürat Devam Ediyor!

 Millî Eğitim Bakanlığı himayesinde, Berlin Eğitim Müşavirliği işbirliğiyle Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak başlattığımız “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyamız seminer ve konferanslar, yarışma ve müsabakalar, kurslar, etüt merkezleri ve sanat – spor okulları çalışmalarında olduğu gibi ‘Baden Yetenek Haritası ve Yetenek Akademileri’ projesi de vatandaş ve soydaşlarımızdan büyük takdir ve teşekkür görmeye devam ediyor.

 

PROJEMİZİN ASIL MEYVELERİ 3 – 4 YIL SONRA ORTAYA ÇIKACAK!

Almanya’daki Türk kökenli öğrencilerin yeteneklerine göre eğitim alması, okullarında ve işlerinde en başarılı ve mutlu bireyler olması hedefi doğrultusunda Ekim 2016 itibariyle eyalet genelinde ‘Baden Çocuk ve Gençleri Yetenek Haritası ve Yetenek Akademisi Projesi’ bağlamında Baden Bölgesi Yetenek Alanları Belirleme Çalışmaları başarıyla yaygınlaşıyor.

 

BADEN ÇOCUK VE GENÇLERİ YETENEK HARİTASI VE YETENEK AKADEMİSİ PROJESİ

Bugüne kadar 40 öğrenciye uygulama yapıldığını ve bu projenin meyvelerinin asıl 3 – 4 yıl sonra toplanmaya başlanacağını kaydeden T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Almanya’da yaşayan Türk kökenli çocuk ve gençlerimizin , eğitim düzeylerine katkıda bulunabilmek ve onların yetenek alanlarını erken yaşta keşfederek, bu yetenekleri doğrultusunda desteklenmesini sağlamak amacıyla Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Oktay Aydın ın geliştirmiş olduğu “Yetenek Alanları ve Yetenek Akademileri Projesini”  Karlsruhe Eğitim Ataşeliği bünyesindeki Rehber ve Psikolojik Danışmanlarımızca yürütmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE!

2016-2017 yılı, test- anket uygulanması aşaması ve sonuçların veliler ile çocuklara iletilmesi, bu doğrultuda yetenek alanları geliştirilmesine yönelik önerileri de içerdiğini kaydeden Gürkan Avcı, projenin Almanya’daki Türk toplumunun geleceği ve istikbali için çok mühim stratejik vizyona sahip olduğunu kaydettiği açıklamasında şunları söyledi;

 

Yetenek Alanları ve Yetenek Akademileri Projesini” Ataşeliğimize Psikolojik Danışman Ebru Başaraner koordinasyonunda, Ataşeliğimiz Genel Koordinatörü Emir Aydın Narin ve 3 Psikolojik Danışman – Rehberlik Uzmanımız organizasyonunda hayata geçiriyoruz. Uygulamanın sonunda, velilerimiz ve öğrencilerimize, 13 sayfadan oluşan çoklu zekâ kuramına dayanan, öğrencinin 8 ayrı yetenek alanındaki sıralaması yapılmış ayrıntılı bir raporu sunuluyor. Uygulanan test ve anketler sonucunda, velilerimize, çocuklarının yetenek alanlarını keşfetme ve bu özelliklerini geliştirmeleri konusunda nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda da öneriler veriliyor.

 

HERKES BU PROJEYE SAHİP ÇIKIP DESTEKLEMELİDİR!

Projenin sonraki aşamasında ise “Yetenek Akademileri” kurma çalışmalarımız olacak. Yetenek Testi anaokulundan itibaren 18 yaşa kadar uygulanabilmektedir. Ortaokul yaş grubuna kadar, öğrencilerin velilerine sorular sorularak uygulanmaktadır. Ortaokul ve lise için soruları öğrenciler kendileri cevaplamaktadır. Gönüllü olan velilerimizin önce ataşeliği arayarak kayıt olmaları gerekmektedir. Ataşeliğimiz kayıt olan velileri, ilgili rehber öğretmene yönlendirmektedir.

 

EYALET GENELİNDEKİ 18 YAŞINA KADAR TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ BAŞVURABİLİR

Test sadece Karlsruhe’de değil, Rehber Öğretmenlerin görev yaptığı tüm bölgelerde, tüm eyalet genelinde uygulanabilmektedir. Bir öğrenci uygulaması yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bölgelerimizde bu yıl sadece test uygulama aşaması sürdürülmektedir. Bu bağlamda tüm öğretmenlerimizi bu mühim projemizi velilerimize ve çocuklarımıza anlatmaya, tanıtmaya ve bilgilendirmeye özellikle gayret göstermelerini istiyorum.

 

VELİLERİMİZ BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR HİZMETTEN DAHA ÇOK İSTİFADE ETMELİDİR!

Almanya’nın geleceğinde söz sahibi olmak ve Türk – Alman ilişkilerinin geliştirilmesinde, dostluk ve iş birliğinin artırılmasında rol oynayacak çocuk ve gençlerimizin ortaya çıkarılmasında büyük öneme haiz bu projeye tüm vatandaş ve soydaşlarımızı, tüm duyarlı ve bilinçli velilerimizi davet ediyorum.

 

BUGÜNE KADAR 40 ÖĞRENCİYE UYGULAMA YAPILDI!

İlgili velilerimiz Ataşeliğimizden ve Rehber Öğretmenlerimizden veya Türkçe öğretmenlerimizden gerekli bilgi ve yönlendirmeleri alabilirler. Bugün itibariyle 40 öğrencimize uygulama yapılmış bulunuyor hedefimiz önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu sayıyı yüzlerle ifade edilen bir orana çıkarmaktır.