12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Utku Asan’la Onur Duyduk

Karlsruhe Türk Müziği Korosu söyleyişi akşamı

BW-HABER

Karlsruhe 16 Nisan 2017


Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen ”Müziğin Ateşi Baden-Württemberg” uluslararası müzik piyano yarışmasında Türkiye adına katılan 17 yaşındaki genç piyanist Utku Asan ikinci oldu. Mühlacker’de düzenlenen uluslararası yarışmada  25 ülkeden 113 piyanist arasından ikinciliğe layık görülen Utku Asan, ödülünü Prof. Vadim Voyler’den aldı. Genç piyanist Asan başarısında örnek aldığı  müzisyen Hüseyin Sermet’i gösterdi. 

Utku Asan – Almanya Mühlacker

Geçtiğimiz sene Aralık 2016 ‘da Bursa kentinde düzenlenen uluslararası piyano yarışmasında ikinci olan genç yetenek, Almanya Mühlacker Uluslararası piyano yarışmasında aldığı derece ile geleceğin piyanisti olma yolunda bir adım daha attı. Karlsruhe Türk Müziği Korosunda düzenlenen söyleşi programında konuşan Utku Asan, genç yeteneklere sabır ile her gün piyano dinlemelerini tavsiye etti.  

Utku Asan, İş Sanat’ın düzenlediği Parlayan Yıldızlar Serisi’ne seçilip Milli Reasürans’ta resital vermeye hak kazanan ülkemizin genç, parlak ve yetenekli piyanistlerinden. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı son sınıf öğrencisi genç yetenek piyanoya 7 yaşında başladı. İstanbul Marmara Kolleji piyano dersi öğrtemeni Levent Tanman ile eğitim alarak üniversite hayatına başladı.
Utku Asan piyanoya ilk başladığı yıllarda sıkıcı olduğunu ancak ilerleyen zamanda büyük zevk aldığını hayallerinde dev konserler vermek olduğunu ifade etti.

Utku Aras ”AIMA Ayvalık Klasik Müzik Akademisi’nde İdil Biret ile 1 hafta masterclass  yaptım bu beni çok geliştirdi. Ama beni en çok etkileyen Hüseyin Sermet ile yaptığım çalışmalar oldu. Dünya çapında iyi bir solist olmak istiyorum.” diyen Utku Aras piyanodaki başarının çok çalışmak olduğunu ifade etti.

Utku Asan ayrıca İdil Biret’,n yanı sıra;  Gülsin Onay, Denis Kozhukhin, Herbert Schuch, Lilya Zılbersteın, Muza Rubackyte, Jonathan Plowrıght, Johan Schmidt, Hılary Demske ‘nin masterclasslarına katılmış bu virtüözlerce çok başarılı bulunup parlak bir gelecek vaat ettiği yorumlarını alan ender sanatçılardan biri.  

Sanatçı İdil Biret’in Asan için yorumu ; “Utku Asan, müziğin problemlerini hızla kavrayıp, bunları çözebilecek zekâya sahip çok yetenekli genç bir piyanistimizdir. Yorumlarındaki form anlayışı ve doğal farklılık en etkili özelliklerindendir.” dir ki buda Utku Asan’ın ülkemizi dünyada temsil edebilecek genç bir yeteneğin yetiştiğinin göstergesidir. 

Hüseyin Sermet, “H. Sermet Utku’yu savunuyor, kendisine ders verme fırsatı oldukça bunu zevkle yapacak ve Utku’nun her türlü desteği hak ettiğini düşünüyor, zira Utku’da bu istidat var!”  diyor Utku Asan için.

Utku Asan – MİCROLİVE.COM

 

Utku Asan Kimdir ?

 

Utku Asan

       Biyografi

       26.05.1999 yılında İstanbul’da doğdu.

       İlk piyano eğitimine 2006 yılında Marmara Koleji’nde, Levent Tanman ile başladı.

       Piyanodaki yeteneği bir çok müzisyen tarafından fark edilince 2009 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuarına yönlendirildi. Doç. Nurferi Onur ile piyano eğitimine yarı zamanlı öğrenci olarak başladı. Eğitiminin 2. senesinde  piyano hocası Doç. Nurferi Onur’un piyano virtüözü  olabilir değerlendirmeleri üzerine 2010 yılında tam zamanlı eğitime geçti. Eğitimini MSGSÜ  Devlet Konservatuarı’nda aynı hoca, Doç. Nurferi Onur ile 20 Ocak 2016 tarihine  kadar sürdürdü.

        Okulunun yanı sıra eğitimini 2014 yılında Antalya Piyano Festivali’nde kendisi ile tanışma imkanı bulduğu dünyaca ünlü piyano virtüözümüz ve devlet sanatçımız Hüseyin Sermet ile çalışmalarını 2014 yılından beri sürdürmektedir.   

        Eğitimini halen -20 Ocak 2016 tarihinden sonra- MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Piyanist Prof. Ece Demirci ile sürdürmektedir.

        10-14.12.2016 tarihlerinde yapılan,1.Bursa-Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması Festivali’nde ikincilik ödülü kazandı.

12 Nisan 2017 Almanya’nın Mühlacker kentinde düzenlenen ” Müziğin Ateşi Baden-Württemberg”  uluslararası piyano yarışmasında ikincilik ödülü kazandı. 

         Yaşının çok üstünde sahip olduğu repertuarının yanı sıra 5 konçerto eserini tüm bölümleri ile birlikte (Schuman A minör Op.54 piyano konçertosu, Grıeg la minör Piyano konçertosu, W.A. Mozart No.9 mi bemol majör Piyano Konçertosu, Johan Sebastian Bach Piyano Konçertosu No.1 Re Minör, F. Chopin Piyano Konçertosu No.2 fa minör) başarı ile çalmaktadır.

       Küçük yaşta kazanmış olduğu konser deneyimi sayesinde 2012 yılında Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği ilk büyük resitalinin ardından, 13 yaşında ilk Orkestra Konserini MSGSÜ Devlet Konservatuarı Genç Orkestrası ile Şef Erhan Torlular yönetiminde ( J.S. Bach Piyano Konçertosu re minör) verdi. Gümüşlük Piyano Festivali, Pera Piyano Festivali konseri, 2014 Ayvalık AIMA İdil Biret ile Genç Yetenekler Konseri, 2014- 2015 İş Sanat Parlayan Yıldızlar Projesi ( Bu projede 15 yaş olarak mansiyon ödülü almıştır.),16. Antalya Piyano Festivali Kamuran Gündemir Anısına Genç Yıldızlar Konseri, CKM Piyanoda İki Genç Solist Konseri, Zorlu Center PSM Şehir Sahnesi Piyano Resitali, 2015 Akbank Sanat Piyano Günleri Piyano Resitali, 2016 CSO Filarmoni Derneği Konseri, 2016 Beşiktaş Belediyesi katkılarıyla Beşiktaş Fulya Sanat Tiyatro Sanatçısı Dilek Türker’in Projesi Klasik Müzik Gençlik Buluşması Konseri, Kadir Has Üniversitesi, Marmara Koleji, Arsu Sahne, Işık Lisesi, Enka Okulları, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi Piyano Resitali, Kartal Belediyesi katkılarıyla Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Piyano Resitali gibi bir çok önemli yerlerde konser ve resitaller vermiş, bu resital ve konserlerini kendi projesi “ Klasik Müziği Gençlere ve Geniş Kitlelere Yaymak “ kapsamında maddi manevi zorluklar altında kısıtlı imkanları ile sürdürmektedir.   

        Utku Asan eğitiminin yanı sıra, kendi zor imkanları altında Klasik Müziği genç kuşaklara sevdirmek amaçlı konser ve resitallerini ücretsiz olarak Üniversiteler, Kültür Merkezleri, Özel Okullar, Piyano Festivalleri’nde sürdürmektedir. Bu resital ve konserlerini  kendi projesi “Klasik Müziği Genç Kuşaklara Yaymak” kapsamında kısıtlı imkanları ile sürdürmektedir.