24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yetim Yemeği Kampanyası İçin Çağrı

Islamic Relief Almanya Mevlid Kandili‘nde çok anlamlı özel bir yardım kampanyası başlatıyor. Müslümanlarla Müslüman olmayanların birlikte yetim çocuklar yararına angaje olmalarını sağlayan ve bu şekliyle Almanya’nın en büyük gönüllüler aksiyonu olan “Yetim Yemeği“ yardım kampanyası 11 Aralık 2016 tarihinde beşinci defa başlıyor. Almanya genelinde Islamic Relief tarafindan düzenlecek olan kampanya 31 Ocak 2017 tarihine kadar devam edecek. Almanya’nın Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff gibi tanınan isimler “Yetim Yemeği” kampanyasını hem destekliyorlar, hem yemeklere katılıyorlar.

meriyem_baycanvarol_cocuklari_christianwullf_almanmisafirbeatewille_tarekabdelalem

 

Köln, 6 Aralık 2016 – “Birlikte yiyelim, birlikte yardım edelim” sloganı 11 Aralık 2016 tarihine tekabül eden Mevlid Kandili’nden itibaren yine tüm Almanya’da dillendirilecek. “Yetim Yemeği” kampanyasıyla Islamic Relief Almanya, beşinci defa herkesi Müslümanlarla birlikte sosyal angajman göstermeye çağıran ilk Müslüman yardım kuruluşu. Kampanya aynı zamanda Müslümanlara karşı var olan İslamofobi ve önyargıların aşılmasını ve birlikte yaşam kültürünü güçlendirmeyi hedefliyor. Önceki yıllarında olduğu gibi Almanya genelinde yine binlerce Müslüman ve Müslüman olmayan kişi, dünya mutfağının farklı tatları ile donatılmış sofralarda bir araya gelerek sohbet ortamı bulacaklar ve savaş mağduru olarak zorluk içinde yaşayan Suriyeli yetimlere yardım edecekler.

“Yetim Yemeği“ fikrinin uygulanması çok basit: İster iş arkadaşlarıyla hoş bir kahvaltıda, ister komşularla bir çayda veya arkadaşlarla bir akşam yemeğinde kampanyaya katılanlar hangi din ve kökenden olurlarsa olsunlar aile, arkadaş ve tanıdıklarını evlerine yemeğe çağırarak birlikte bağış toplanacak. Toplanılan bağışlar Lübnan’da mülteci olarak yaşayan ve acilen yardıma ihtiyacı olan ruhsal çöküntü geçirmiş Suriyeli yetim çocuklar yararına kullanılacak. Lübnan en çok Suriyeli mülteci barındıran ülkelerden biri ve ülkede her üç kişiden biri mülteci. Mültecilerin yarısından fazlası çocuk ve çoğu ailelerini kaybetmiş oldukaları için yardıma muhtaçlar.

Geçen sene 35 binden fazla kişi kampanyaya katılarak 1.500’e yakın irili ufaklı davette 230 bin Euro üzerinde bağış topladılar. Yetim Kefaleti projesi sayesinde Islamic Relief dünya çapındaki ağı ile 23’ten fazla ülkede 50 bin yetim çocuğa yardım ulaştırmaktadır.

“Yetim Yemeği“ Kampanya Sorumlusu Nuri Köseli, “Yetimleri korumak ve onlarında huzur içerisinde bir hayat sürmeleri sağlamak, günümüzde devam eden savaşlar nedeniyle de biz Müslümanlar için önemli bir sorumluluk. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de bugün savaşlarda yetim olarak dünyaya gelen bebekler gibi bir yetimdi ve bu nedenle “Yetim Yemeği” kampanyamızı bu sene 11 Aralık 2016 gününe tekabül eden Peygamber Efendimizin Mevlid-i Şerif’inde başlatılatıyoruz.

Kampanyaya Köln’de bir kış mangalı ile start verlilecek. Kış mangalıyla beraber ayrıyeten bir bağıs koşusu düzenlenecek. Etkinlik, Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker himayesinde gerçekleştiriliyor.

Federal Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye Cumhuriyeti bir önceki Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyatı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Bülent Uçar ve Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier gibi ünlüler de “Yetim Yemeği” kampanyasını destekleyenler arasında.

 

11 Aralık 2016 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak olan “Yetim Yemeği”ne katılmak isteyenler, şimdiden kayıt yaptırıp ücretsiz kampanya malzemelerini istetebilirler. Telefon: 0221 200 499-2213, E-Mail: info@yetim-yemegi.de

 

“Yetim Yemeği” – Siz de katılın. Birlikte yiyelim ve birlikte Suriyeli mülteci çocuklara yardım edelim. Kampanya süresi 11 Aralık 2016ˈden 31 Ocak 2017ˈye kadar.


Islamic Relief Almanya tüm Almanya’daki Müslümanlara ve Müslüman olmayanlara çağrıda bulunarak aile, arkadaş ve tanıdıklarıyla birlikte bir yemek yemeğe ve ruhsal çöküntü geçiren Lübnan’daki Suriyeli mülteci çocuklar için yardımda bulunmaya davet ediyor. Din ve etnik köken gözetmeksizin herkes katılabilir. Ayrıca yemek davetleri için herhangi bir farklı düzenleme yoktur. İster sade sofralarda, ister çok çeşitli davetlerde, herkes bu iyilik hareketine katılmaya davetlidir.

 

ird-logo-email