17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

10 Mililitre İle Hayat Kurtar

BW-HABER

Karlsruhe 22 Ekim 2017


Almanya’da Lale  Güder için Donör Kampanyası Başladı

Karlsruhe OAB başkanı Erdem Arın tarafından da himaye ediyor.

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan ve lösemi tanısı konulan 59 yaşındaki Lale Güder  için Almanya’da kök hücre bağış kampanyası başlatıldı. Bağışlar devam ettiği sürece sürdürülecek olan kampanyanın ilk gününde yaklaşık 100 kadar kan bağışı toplandı. Kan bağışında bulunan vatandaşların yüzde 60’nın bayan olması dikkati çekti. Blut e.V tarafından adeta sahra hastanesi kurulan IBZ merkezine özellikle gençler büyük ilgi gösterdi. 
Almanya’nın Karlsruhe şehri,  lösemi hastası 59 yaşındaki Lale Güder için seferber oldu. Uygun donörün bulunamamasından dolayı Almanya genelinde Aralık  2017 tarihine kadar devam edecek olan kampanyaya destek çağrıları yapıldı. Blut e.V  çalışanları ve gönüllüler Karlsruhe İBZ  ( Uluslararası Buluşma Merkezi)’de kan toplama çalışmalarına akşam saatlerine kadar devam ettiler. 

Türk Kökenli vatandaşlar kök hücre için üye olun

Blut e.V derneği yöneticisi Susanne Bogner çalışmaları hakkında bilgi verdi 21 yıllık Blut e.V derneğinin 96 bin kan bağışı topladığını ve 650’den fazla kişiye kök hücre bağışı ile tedavi olanağının tanındığını ifade etti. Bogner hiç bir kanser hastasının bu zor zamanında yalnız kalmaması gerektiğini fade ederek ‘ Blut e.V bunun için var.’ dedi. Boggner bir de uyarıda bulunarak özellikle Türk kökenli hastaların doğru ilik bulma konusunda büyük zorluk yaşadıklarını ifade ederek, ” Alman genetiğine sahip olan  lösemi hastaları yüzde 90 ilik bulma şansı varken Türk kökenliler için ise sadece yüzde 50 bu gerçekten çok düşük bir oran. Bunun en büyük nedenlerinden biride Türk kök hücre bağışçılarının sayısının az olması. Bu nedenle Türk kökenli 17-45 yaş arası kişilerin kök hücre bağışçısı olmasını ve Türk lösemi hastalarının tedavi şanslarını artırmaları istiyorum. ‘

Beate Wimmer ise bağış kampanyaları için maddi yardım çağrısında bulundu. Kan bağışlarının laboratuvar testlerinde 40 Avro kadar masrafı olduğunu söyleyerek Blut e.V çalışanlarının gönüllü olduğuna dikkati çekerek, yapılacak her yardımın çok önemli olduğunu söyledi. 

Tuğçe Demir ; Herkese teşekkürler

 Lale Güder’in kızı Tuğçe Demir tüm yardımseverlere teşekkür ederek ” Almanya’da ki vatandaşlarımıza, Alman dostlarımıza  teşekkür ediyorum.  Hastaların daha fazla kana ihtiyaç duyduğu bu dönemde sadece şuanda 100 civarında kan aldık. Bu bizim için çok büyük bir sayı, çok artı bir değer.  Bu gerçekten beklentimizin çok üzerinde bir ilgi. Buradan Karlsruhe Okul Aile Birliğine, Blut e.V, Karlsruhe Türk Müziği Korosuna, Karlsruhe Başkonsolosluğuna desteklerinden dolayı teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.

Lale Güder’in diğer kızı Nisa Kurt kampanyanın tüm lösemi hastaları için olduğunun altını çizerek şunları söyledi ; ‘ Bu çalışma sadece bir hasta için değil bütün hastalarımız için yapılan bir çalışma. Toplanan bütün örnekler  Kök Havuzunda toplanıyor ve oradan uyarsa anneme, uymazsa da diğer bütün hastalar için kullanılıyor. Bir eşleşme olduğunda biz tekrar o kişiyle görüşüp bilgilendirip kök hücre alınacağı konusunda kendisini bilgilendiriyoruz” dedi.

Karlsruhe Okul Aile Birliği ve İBZ  himaye etti

 Karlsruhe Okul Aile Birliği himayesinde düzenlenen kan örneği bağış kampanyası büyük ilgi gördü. KOAB Başkan Yardımcısı Av. Hakan Arslan ‘ Lale hanımın şahsında tüm hastalar için kök hücre kampanyasını Karlsruhe’de başlattık. Umarım istenilen güzel sonuç Lale hanım ve diğer tüm hastalar için gerçekleşir. Karlsruhe Okul Aile Birliği ve çalışanları sosyal bir sorumluluk düşüncesinde bu kampanyayı başlattı. Kampanya Aralık 2017 tarihine kadar devam edecek. Bizler bu kampanyayı devam ettireceği.” Dedi.

Zeliha Reçber; lösemi hastaların desteğe ihtiyacı var.

Kampanya sırasında çalışmaları takip eden ve destek olan Zeliha Reçber lösemi hastalarının desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatarak, ”  Arkadaşlarımıza, eşimize, dostumuza sosyal medya aracılığıyla duyuruda bulunduk. Sağolsun bizi sevenler, tanıyanlar, tanımayanlar çok büyük destekte bulundular. Şuanda onun ayrı bir gururunu yaşıyoruz acımızın yanında. Ama istiyoruz ki bizimle birlikte bu süreci yaşayan bütün insanlara faydamız olacağı için çok mutluyuz” diye konuştu.

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Lale Güder (59)  gittiği hastanede lösemi yani kan kanseri olduğunu öğrendiğinde hayatının şokunu yaşadı. Henüz iki kanseri yeni atlatan Lale Güder lösemi teşhisi konulması ailesini ve kendisini derinden üzdü. İlk şaşkınlığı üzerinden atlatan aile şimdi Almanya çapında ‘Donör’ bulma kampanyası başlatıldı. 15 yıldır Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Gaziantepli Lale Güder Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın’ın himayesinde, Karlsruhe Uluslararası Buluşma Merkezi (IBZ e.V.) ve Karlsruhe Okul Aile Birliği işbirliğinde Ekim ayında donör bulma kampanyası başlayacak. Donör arama kampanyasına Karlsruhe Başkonsolosluğu destek verdi. 

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Lale Güder, halsizlik, yorgunluk için gittiği doktorda tetkik yapılmasını istedi.
Yapılan araştırma ve değerlendirme sonunda ev doktoru alyuvar eksikliğinin yorgunluk sebebi olduğunu sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Ancak 6 ayda bir gittiği hastane doktoru yorgunluk şikayetleri üzerine yaptığı testlerde, 59 yaşında iki çocuk annesi ev hanımı Lale Güder burada hayatının şokunu yaşadı. Yorgunluğun  yakalandığı lösemi yani kan kanseri  nedeniyle olduğu ortaya çıktı. Henüz yeni iki kanseri atlatan Lale Güder’in  dünyası başına yıkıldı. 

 

İkinci kanseri yeni atlatmıştı
Lale Güder’in kızı Tuğçe Demir ‘ Annem ikinci kanseri atlattı, kematropi tedavisi sonrası aşırı yorgunluk nedeniye gittiğimiz ev doktorunda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Hastanede 6 aylık kontrol için gittiğimizde yapılan testler sonunda annemin lösemi hastası olduğunu öğrendik. Hayatımızın şokunu yaşadık. Kısa zamanda kendimizi toplayarak, kök hücre için donör bulma kampanyasına başladık. Bu konuda Zeliha Reçber büyük yardımlarda bulundu. ‘