25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bir İmbisten 60 bin İmbise… Rekabet Kalitede Olmalı

BW-HABER

Karlsruhe 20 Ekim 2017 


Bir İmbisten 60 bin İmbise…

Türkiye hiç bir şey yapmasada insanlarımız dünyanın dört bir yanına döneri lezzetini götürüp, Türkiye’nin nefis yemek kültürünü tanıttı. Dünya genelinde günde 500 milyonun üzerinde porsiyon üretimi ile milyar doları bulan cirosu, yerine henüz bulunamayan lezzetli, sağlıklı, doyurucu, en iyi yemek olma özelliğini hala koruyor. 

 Döner macht schöner

Alman gençlerin dilindeki  ‘Döner macht schöner’  hiçte abartı değil. Döner Almanya’da en sağlıklı yiyecekler arasında üst sıralarda gösteriliyor. Dönerin doyurucu olduğu, aynı zamanda salata ile birlikte olması ile de sağlıklı olduğu ifade ediliyor. Alman müşterilerin hızlı servis istekleri, uygun fiyatı ile döner, günlük hızlı yemek menüsünde hala bir numara olmaya devam ediyor. 

Orta Asya’dan Anadolu’ya

Bursa ve Kastamonu’da dik olarak şişe takılıp arkasında odun ateşi yakılarak kızartılmaya başlanan, tüketim tarihi 1800 lü yıllara dayanan döner , Orta Asya’dan kuzu çevirme  ile başlıyor. Döner uzun bir yolculuktan sonra  Anadolu’ya taşındı. Dönerde asla bir standart düşünülmedi. Her zaman ustaların insafına bırakıldı. Hangi etin kullanılması gerektiği standartı belirlenmedi. Soslamanın nasıl olacağı ise her yöreye göre değişti. Kimi but eti kullandı, kimi etin döşünü, sadece şişe takılması yeterli bulundu. Son zamanlarda kıyma, tavuk, hindi ve ucuz etlerin kullanılması dönerin tadını ve adını değiştirdi. Almanya’da standartların altında et kullanılarak yapılan dönere, ‘dönen kıyma’ adının verilmesi gerekiyor. 

Rekabet kalitede değil fiyatta oldu

Döner işleri ile uğraşan binlerce imbis, restorant sahibleri,  gereksiz rekabete girerek, dönerde kaliteyi bozdu. Müşteriler et ve salata dolu ekmek arası bu nefis yiğeceği 2,5 Avro gibi düşük ücret karşılığı alırken, rekabet içinde bulunduğu ‘Fast Food’ restorantlarıda fiyat kaygısına düştü. Döner eti hakkında çıkarılan, bazen yalan, bazen doğru haberlerle ; rekabette hizmet ve kalite yerine, altan vurma peşine düştüler. 

Milli Döner yemeğine bir an önce standartın getirilmesi, fiyat konusunda da aşırı rekabetçi olunmaması gerekiyor.