15/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

18. İnci Kültür Festivali Düzenlendi.

IMG_9851

PALYAÇO ALİŞ  İRTİBAT          0177   869  71 75

 


BW-HABER    Karlsruhe         


18. inci Kültür Festivali Baden’de Ses Getirdi…

IMG_9842Folklor, kültür, müzik, Anadolu Mutfağı, ayran, tatlı ;  Karlsruhe tam anlamı ile bir kültür şöleni yaşadı. Karlsruhe DİTİB Merkez Camii tarafından 18 incisi düzenlenen Kültür Festivali yine çocukların hazırladığı birbirinden güzel ilahiler, folklor oyunları, İstiklal Marşı ile ayrı bir renk kazandı. Program şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı, hemen ardından DİTİB Merkez Camii din görevlisi Hüseyin Sözen tarafından okunan Kur’an tilaveti okundu. Başkan Lütfü Azal tarafından yapılan açılış konuşmasında, kermese verilen destekten dolayı teşekkür etti. Lütfü Azal, Merkez Camii’nin artık yeterli olmadığını, camiye yönelik teveccühün her gün giderek arttığını ve yeni cami çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

IMG_9834

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı yaptığı konuşmada  “Kendi kültürümüzü, medeniyet değerlerimizi,  bir çocuğun zihin dünyasına en güzel inkişaf ettiren mekanlardan bir tanesi camidir. Burada az önce bir yavrumuz İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okudu, güzel bir tabloydu, kendisini ödüllendirecğiz, ailesini de tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin, ” Az önce dinlediniz çocuklarımız ne dedi, “Biz camiye gidiyoruz” dedi. Camiye giden dinini öğrenir, camiye gelen Yaradanı öğrenir, camiye gelen kitabını peygamberini öğrenir, camiye gelen dilini ve dinini öğrenir. Türkçe’nin en yoğun kullanıldığı yer camilerimizdir. Çocuklar dinlerini Türkç öğreniyorlar. Vaazlarımız sohbetlerimiz Türkçe yapılıyor.” dedi.IMG_9756

Karlsruhe Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın’da konuşmasında kermeslerin birleştirici özelliğine  dikkat çekerek, ” Kermeste emeği geçen öncelikle bayanlara, gençlik kollarına  ve tüm çalışanlara teşekkür ederim.

Kültürümüzün vazgeçilmezi olan halk oyunlarının en güzel örneğini sunmaya devam eden   Mozaik Halk Oyunları çocuk ekibi yine göz doldurdu. Cami Çocuk Klübü tarafından oluşturulan İlahi grupları sahne alırken, en azından çocukları kadar heyecanlı veliler, çocukların başarısını kayıt ettiler.  Mozaik Halk Oyunları büyükler grubu kapatılan cadde üzerinde gösterilerini gerçekleştirdiler.

Moderatörlüğünü  Esra Boran ve Berhan Tekcan’ın yaptığı  program, 4 gün boyunca Anadolu mutfağı, halk oyunları, müzik , şiir, skeçler ile tam bir kültür şölenine döndü. Perhizlerin 4 günlüğüne bozulduğu kermeslerin en büyük müşterisi Alman misafirler oldu. Türk mutfağına büyük ilgi gösteren Alman misafirler, kermes fırsatını değerlendirdiler.

IMG_9934


IMG_9804


IMG_9809


IMG_9934


IMG_9973


IMG_9899