20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

750 Davetli Birlikte İftar Yaptı

BW-HABER

Ettlingen 5 Haziran 2017


Almanya’nın Karlsruhe’ye bağlı Ettlingen kasabasında,  Belediye salonunda düzenlenen İftar yemeği, vatandaşları biraraya getirdi. Karlsruhe Başkonsolsloluğunda görevli Konsolos Cumhur Akgün, Ettlingen’in sempatik  Belediye Başkanı Thomas Fedrow, Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşe vekili Salim Üzülmez, Ettlingen DİTİB Mevlana Cami başkanı Hayri Güney, Ahmet Tuğrul Kibar, din görevlisi Serkan Şimşek, Şeyhmus Kutlu, Ditib Durlach Cami başkanı Veysel Yiğit ve yönetim kurulu, SPD Karlsruhe Meclis azası Sibel Uysal ve vatandaşlar katıldı. Salon yetersiz kalınca masalar bahçeye kuruldu.

750 davetlinin katıldığı iftar yemeği öncesi Serkan Şimşek Kur’an Tilaveti okudu. Ahmet Tuğrul Kibar’ın  açılış konuşmasının ardından belediye başkanı Thomas Fedrow kürsüye gelerek çok önemli misafirlerin Ettlingen’e geldiğini ifade etti ve  Ramazan’ı tebrik etti. Konuşmalarının ardından Ezan ile iftar yemeği başladı. İftar programında Hasretim İlahi grubu sevilen ilahileri ile sahne alırken, sahne alan semazen ”Tennure” adı verilen beyaz kıyafeti, yani kefeni, başında ki sarık ” Sikke” yani mezar taşı ile ölümü anlattı. Semazen sırtında taşıdığı siyah hırka ile mezardan sıyrılıp yeniden doğuşu anlattığı dönüşünde verdiği 4 selam ile ; Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikat kapısını işaret etti. 

DİTİB Mevlana Cami Başkanı Hayri Güney, 750 davetliyi ağırlamanın onurunu duyduğunu ifade ederek, ‘İftar sofraları birliğimizin ve beraberliğimizin buluştuğu yer. Bu gün Ettlingen ve çevresini ağırlamaktan memnuniyet duyduk. Tüm vatandaşlarımızı Temmuz ayında düzenleyeceğimiz Kermesimize bekleriz.” dedi.