20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Dağ Fare Doğurdu

BW-HABER

Karlsruhe / Durlach 5 Haziran 2017


“Tag der deutschen Zukunft” , ” Almanların Geleceği Günü” ismi altında her sene Almanya’nın farklı kentlerinde düzenlenen aşırı sağ yürüyüş, bu sene Karlsruhe / Durlach Tren İstasyonu önünde gerçekleştirildi. 3 Haziran 2017 Cumartesi günü düzenlenen  8 inci ”Almanların Geleceği Günü” aşırı sağ yürüyüşe 1.000 eylemci beklenirken sadece 300 aşırı sağcı katıldı.

Muhtemel olaylara karşı güvenlik amacı ile Karlsruhe kentine 9 farklı eyaletten 3 bin polis geldi. Polis araçları kent içerisinde trafik yoğunluğuna sebep verdi. Karlsruhe ve çevresinde tüm otellerler dolarken, Karlsruheliler erken saatlerde alış veriş yapmayı tercih ettiler. Tüm hazırlıklara rağmen sadece 300 aşırı sağ gösterici  ve 4.000 civarında barış yanlısı katıldı. Polis her iki grup arasında 200 m mesafe bırakarak muhtemel bir çatışmayı önledi. Barış yanlıları Durlach Tren istasyonu önünde sabah saatlerinde toplandı. Aşırı sağcı göstericiler tren ile geldikleri Durlach’ta polis gözetiminde yürüyüş alanına götürüldü ve burada 2 saat kadar bekletildi. Aşırı sağcılar kendileri için boşaltılan sokakta yürüyerek nefretlerini ifade ettiler.  Geçtiğimiz sene Dortmund’da düzenlenen yürüyüşe 1.000 gösterici katılmıştı. 

Durlach Tren İstasyonunda başlayacak aşırı sağ yürüyüşe karşı vatandaşlar, yerlerini alırken Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup tarafından başlatılan ”Farklı Toplum ve Sivil Cesaret” hareketi çatısı altında aşırı sağa karşı yapılan gösteriye ilgi büyük oldu.  Durlach Tren İstasyonunda 4.000 barış yanlısı, aşırı sağ eylemcilere ”Karlsruhe’de size yer yok”  diyerek, Almanya’nın 1934’e dönmeyeceğini iafde etti. Karlsruhe Belediyesi tarafından hazırlanan  1934 Nazisi veya 2017 Nazisi fark etmez hepsine karşıyız yazan pankartı dikkat çekti. 

Karlsruhe kentinde düzenlenen barış eylemine Türk kökenli bir kaç dernek katılarak aşırı sağa karşı tavırlarını ortaya koydular. DİDF derneği üyeleri davul zurna ile katıldığı gösteride ‘Gelin Alayı’ ile halay çekerek aşırı sağcıları karşıladı.