13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya Çanakkale Zaferini Kutladı

ALMANYA’DA ÇANAKKALE ZAFERİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI.!!!
IMG_1099


BW-HABER  Karlsruhe


Almanya’nın Malsch kasabasında 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlandı. İstiklal Marşı ile başlayan  Malsch Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinliğinde açılış konuşması yapan MOAB başkanı Hüseyin Karakoç ” Bu zafer azmin, inancın, yiğitliğin zaferidir.” dedi. Hüseyin Karakoç, rahmet ve minnet ile andığımız ecdamızın bizlere emaneti vatanı sonsuza kadar yılmadan koruyacağız dedi.

IMG_0822Karakoç konuşmasına şöyle devam etti,”Çanakkale topla vuran yüreklerin birbirine kenetlenmiş gönüllerin zaferidir. Zira Çanakkale silahla iman gücünün çarpışmasıdır. Bu çarpışmadan imanlı yürekler galip gelmiştir.Milletimiz Çanakkale zaferi ile dini, vatanı ve namususöz konusu olduğunda nasıl bir destan yazacağını tüm cihana göstermiştir.”

IMG_1165

Karlsruhe Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferinin miletin geleceğini tayin ettiğini belirterek, bu zaferin önemi ve zaferin kazanıldığı günün zor şartlarının yeni nesile iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin’de “Çanakkale’de milletimiz var olabilmenin bedelini ödemiştir.” dedi. Dr. Mehmet Tekin yeni nesile ecdadımızın bu zaferi iyi öğretilmeli dedi.

Türkçe dersi öğretmeni, Özgül Mutluer’de günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Sırasıyla, öğrenci Aleyna Aydoğdu ve Cennet Sayılgan; Dur Yolcu şiirini, İrem Uzar 18 Mart şiirini, Yasin Gülkopan 18 Mart Çanakkale, Damla Çınar, Çanakkale Zaferi şiirini okudu. Malsch Okul Aile Birliği çocuk korosuda “Bugün ordu gazi, nefer şehit olacak” türküsünü söylerken salonu dolduran 300 izleyici türküye eşlik etti.

IMG_0801

Malsch Okul Aile Birliği Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen Fatma Arslan ve Medine Karakaya’ nın yazdığı 10 kısa perdeden oluşan  “Vatan Sağolsun” piyesi izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Seyit Ali Onbaşı’nın 215 kg lık top mermisini kaldırma sahnesinde heyecan zirveye çıktı, top atışı yapıldı ve Ocean savaş gemisine  hafif bazı hasarlar verdi. Sonrası malum Nusret mayın gemisinin yerleştirdiği mayına isabet etmesi ile birlikte Ocean batmıştı. İki küçük öğrenci tarafından canlandırılan  sahne izleyenleri dugulandırdı. Öğrencilerin top atışı sonrası sevinçleri seyircide karşılık buldu.

Çanakkale zaferinin yanı sıra İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. inci yıl dönümü nedeni ile ikinci bölümde, milli şairimiz M. Akif Ersoy anıldı. İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir konuşma yapan Türkçe dersi öğretmeni Yusuf Tamtürk, Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da ikamet ettiği Tacettin Dergah’ı olarak bilinen iki katlı evde kalan ve bir çok şiiri burada yazan Mehmet Akif Ersoy’un müzeye çevrilen evinin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi.IMG_1078

İstiklal  Marşı’nın 10 kıtasını hatasız ezbere okuyan Mehmet Karakoç, izleyenlerden büyük alkış aldı. Emircan Telli Çanakkale ve Türkiye şehitleri için Yasin-i Şerif okudu. Okunan Yasin-i Şerif’in duası Dr. Mehmet Tekin tarafından yapıldı. İzleyenlere Çanakkale şavaşında askerin kumanyası olan hoşaf ve kuru ekmek dağıtıldı.

Programın sonunda öğrenciler tarafından resmedilen “Çanakkale Zaferi” resim yarışmasında dereceye giren, Umutcan Çelik, Tuğkan Enes, Arslan ödüllerini Mebşure Taşkın, Dr. Mehmet Tekin, koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz ve MOAB başkanı Hüseyin Karakoç tarafından verildi.

Programa Post Gazetesi Bölge Muhabiri Mümin Şen, Baden Okul Aile Birliği Federasyonu yöneticisi Mahmut Pervaneli, Türkçe dersi öğrtemenleri, Karlsruhe Türk Kültür Merkezi yöneticilerinden Mehmet Ali Şahin ve misafirler katıldı.

IMG_1072


IMG_0777


IMG_0768


IMG_1240


IMG_1172


IMG_1169


IMG_1160


IMG_1114


IMG_0998


IMG_0912IMG_0854


IMG_0842


IMG_0831