14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya Seçim Sonuçları Değerlendirildi

YEREL SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİK

Kilim Gazetesi Heilbronn kentinde düzenlediği toplantıda yakın zaman önce Almanya genelinde gerçekleşmiş olan yerel seçimleri değerlendirdi. Yapılan konuşmalarda, yerel meclislere seçilen Türk kökenlilerin sayısındaki artıştan ve seçimlere olan yüksek katılımdan duyulan memnuniyet dile getirildi

Kilim Gazetesi tarafından düzenlenen toplantılar ile toplumun öncelikli konuları ele alınmaya devam ediyor.
Heilbronn’da yeni açılan Hawaii Eat & Meet Restoranda gerçekleştirdiğimiz toplantıda; yakın zaman içerisinde Almanya genelinde gerçekleşen yerel seçimleri masaya yatırdık. Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner’in de katıldığı programda, siyasi partilerin Türk kökenli temsilcileri ve yerel siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri söz aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KİLİM Gazetesi genel müdürü Ali Batmaz, Almanya’da yaşayan Türk toplumu için yerel siyasetin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, seçimlerden önce Stuttgart ve Heilbronn kentlerinde düzenlediğimiz programlarda, hem seçmen hem de aday bazında katılımın artması, yaşadığımız yerlerin yönetimindaki karar mekanizmalarında yer almamız ve yönetime kendi irademizi yansıtmamız yönünde gayret sarfettiğimizi dile getirdi.
Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner de bir konuşma yaptı. Başkonsolos Öner konuşmasında, Almanya’da yaşayan Türk toplumunun siyasete ve diğer toplumsal konulara olan ilgisinde artış görüldüğüne vurgu yaparak bunun memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Başkonsolos Öner, “Hastahaneye gittiğinizde Türk doktorlar ve hemşireler görüyorsunuz. Okullarda Türk öğretmenler, polis teşkilatında görev yapan Türk polis memurları görüyorsunuz. Toplumun her alanında etkin ve güçlü bir şekilde var olmaya çalışan bir Türk toplumu görüyoruz. Bunun artarak devam edeceğinden hiç şüphem yok” dedi ve aşadığımız toplum içerisinde aktif görevler alınması yönünde çağrı yaptı.
Daha sonra söz alan siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri görüşlerini anlattılar. Toplantı, yapılan konuşmaların ardından toplu resim çekilmesi ile sona erdi.