18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çalıştay : Türkçe Dersleri Vazgeçilmezimiz…

BW-HABER

Koblenz 18 Aralık 2017  Yaşar Sekban Özel Haber


Koblenz’de Toplanan Çalıştay STK lara Örnek Oldu

Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu Derneği (ASİP) Koblenz’de ‘Birinci Toplumsal Çalıştayı’ nı düzenledi. Almanya’nın Koblenz kentine  gelen, TGNR, ATDD ve diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri,  iki gün süren çalışma sonunda 3 dernek ile ortak proje ve istişare konusunda anlaştı. Dernekler yılın belli zamanlarında bir araya gelerek toplumsal konuları ele alarak proje üretecek. 

Çalıştay grubu belli zamanda bir araya gelecek 

Koblenz kentinde düzenlenen ilk çalıştayda bir araya gelen 40 dernek yöneticisi, 12 kişilik özel bir grup kurarak farklı dernek temsilcileri ile Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın temel sorunları üzerinde fikir teatisinde bulunarak, sorunları ortaya koydular. Dernekler bu çalıştay ile iletişim ve ortak çalışma ortamı oluşturmayı başardıklarını belirttiler. 

Türkçe Dersleri  vazgeçilmemiz

ASİP Genel Başkanı Sedat Demir, Türkçe Dersleri konusunda kaygılarını ileterek, ‘ Avrupa’da Türkçe Dersleri olmazsa olmazlarımız arasında. Türkçe Dersinin,  bizler resmi bir hüviyete kavuşmasını arzu ederken, Almanya’da bir çok yerde yasaklanmaya başladığını görmek  üzdü. Baden bölgesinde Türkçe dersleri sorunsuz olarak devam etse bile bazı Alman resmi kurumlarından Türkçe Derslerinin yasaklanması konusunda farklı sesler çıkıyor.’  Diyen Demir, Türkçe Dersleri konusunda hem Okul Aile Birliklerine, hemde Eğitim Ataşeliklerine çalışmalarında destek vereceğiz dedi. 

Avrupa bu gücün farkına varmalı

İki gün süren çalıştaya Türkiye’den katılan, Siyaset Bilimci Murat Bahadır Akkoyunlu, son yıllarda Türkiye’ye  karşı yapılan saldırılar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Akkoyunlu, Avrupa Türkünün Avrupa için önemli olduğunu, ticari olarak büyük bir istihdam sağladığını, Avrupa’nın bu gücü fark etmesi gerektiğini söyledi. 

 

Çalıştayda görülen genel konular şu başlıklar altında toplandı ; 

Siyasi katılım, Avrupa’da oy kullanma hakkı, çifte vatandaşlık, Türkçe Dersleri, genel haklar, ırkçılık ile mücadele.