17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çınar : Kendi Kültürünüze Sahip Çıkın

BW-HABER

Londra 22 Kasım 2017 


İngiltere’nin Başkenti Londra’da 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Yunus Emre Enstitüsü´nde bir kutlama programı düzenlendi. Londra Eğitim Müşavirliği tarafından koordine edilen programa KKTC Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, T.C. Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, Londra Eğitim Müşaviri Hasan Ünsal, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Necmi Hasanoğlu, Türk Dernek Okul Başkanları, öğretmenler ve diğer misafirler katıldı.

KKTC Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, İngiltere’de  farklı bir kültür içierisinde bulunduklarını söyleyerek, diasporada yetişen yeni nesile Türkçe dersi öğretmenlerinin  ışık tuttuğunu, yeni nesilin  yetiştirilmesinin kolay bir görev olmadığını sabır ve sebat göstererek bu zor görevi ifa ettiklerini söyledi.

Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, konuşmasında öğretmenlik mesleğinin önemine dikkat çekerek, ‘Bir fidana yön verircesine, şekil verircesine bir çocuğun yetiştirilmesi yarının bu günden daha aydınlık olması için bireyi hazırlayan kişidir öğretmen. ”  sözleri ile konuşmasında, İngiltere’de yaşayan öğretmenlere daha fazla sorumluluğun  düştüğünü, 750 bin olan Türk nüfusunun  KKTC, Türkiye ve İngiltere arasında ki ilişkilerin düzenlenmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi, Çınar vatandaşların kendi kültürlerine sahip çıkmasını istedi. 

Programda konuşma yapan Londra Eğitim Müşaviri Hasan Ünsal, ‘ Sizler ülkemizden ve KKTC ‘den binlerce kilometre uzakta bir amaçla, aynı zamanda misyon için burada bulunmaktasınız. Bu misyon İngitere’de yaşayan toplumumuzun çocuklarının ana dilini ve kültürlerini yaşatmak unutturmamak ve kendilerinden sonra gelecek kuşaklara aktarabilmelerini sağlamaktır. ‘ diyen Ünsal, bu misyonu sağlarken öğretmenlerin karşılaştıkları problemleri çözmek için Eğitim Müşavirliğinin çalışmalar yaptığını ifade etti. 

KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik’te konuşmasında her mesleğin aşkla yapılması durumunda başarılı olunduğunu, bu mesleğin öğretmenlik olması durumunda ‘ Bir çocuğun hayatına ışık, bir çocuğun geleceğine dokunuş sözkonusu. Öğretmenlik akademik bilgi vermek değil, öğretmenlik örnek olmak, bir yerlere götürmek başarıya ulaştırmak bu başarı meslek sahibi olması değil bir insan olmasıdır.’ diyen Özçelik öğretmenlerin çocukları vatansever, insansever olarak yetiştirmesi gerektiğini belirtti. 

Kutlamada öğretmen müzisyenler Burhan Alıç, Sabriye Uz ve Mehmet Toyran öğretmenlerle birlikte mini konser verdi.