03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

DİTİB Kermesinde Wörth Belediye Başkanı Gözleme Pişirdi

BW-HABER

Wörth 17 Mayıs 2017


 Alman Wörth kenti belediye başkanı Dennis Nitsche gözleme pişirdi.

Almanya’nın Wörth kentinde, Wörth belediyesi  DİTİB Ulu Camii derneğine  kermes ve kültür festivali için, kentin merkezinde bulunan 3500m kare park alanını tahsis etti. 1976 yılından beri Wörth kentinde faaliyette bulunan DİTİB Ulu Cami’nin, Artvinli genç başkanı Fatih Yılmaz (39) ikinci kez düzenledikleri kermes – kültür festivalinin kenti hareketlendirdiğini söyledi. Wörth belediyesinin  tahsis ettiği 3.500 metre kare yeşil alanda düzenlenen kermesten aileler ve gençler memnun kaldı. 

Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen kermesler ( Hayır Çarşısı), Wörth kentinde yaşayan farklı milletleri bir araya getirdi. Wörth belediye başkanı Dennis Nitsche başkan Fatih Yılmaz’ı tebrik etti.  Başkan Deniz Nitsche müziğin kültürün insanları birbirine yaklaştırdığını söyleyerek, ‘ Wörth’te böyle güzel etkinliklerin ‘vatandaş’ parkında yapılması bizim açımızdan sevindirici. İnsanların birlikte kutlama yapması güzel, biz bunu samimiyetle destekliyoruz. Festivale sadece Türk kökenli ziyaretçiler gelmedi. Rus-Almanlarda var, farklı milletler burada buluşuyor. Hatta İspanyol gördüm. Çok kültürlü bir yaşam var. Bu şehirde birlikte yaşıyoruz. Karşılıklı olarak anlayış içerisinde yaşamalıyız. DİTİB Wörth karşılıklı alış veriş yapıyor. ‘ diyen Nitsche oraganizasyonda emeği geçen DİTİB görevlilerine teşekkür etti.

Gözleme Başkandan

Belediye başkanı Nitsche, stantları gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Nitsche Türk mutfağının daha iyi tanıtılmasını istedi. Türk mutfağı ile arası iyi olan Nitsche, kermeste gözleme pişirdi. Gözlemeyi  oklava ile çeviren Nitche gözleme pişirmekteki hünerlerini gösterdi. 

Metin İstanbullu DİTİB Wörth iyi çalışmalar yapıyor

 Wörth SPD İl Meclisi Azası Metin İstanbullu’nun da ziyaret ettiği festivalde, İstanbullu DİTİB camisinin çalışmalarında ki olumlu gelişmeyi işaret ederek ”DİTİB  yönetiminin çalışmalarını görüyoruz. Bir çok iyi çalışması var takdir etmek gerek. Bizlerde Wörth belediyesi olarak birlikte neler yapılabilir onu görmek istiyoruz. DİTİB giderek daha dışa açılıyor, bu konuda gelişme var.” diyen İstanbullu Anadolu mutfağının en güzel örneklerinin kermeste verildiğini bununda karşılıklı birbirini tanımada önemli olduğunu söyledi. Bu sene Wörth Ulu Cami kermesinin favori yemeği ‘Tantuni’ oldu. 

Gelecek sene daha katılımlı olacak

Wörth DİTİB Camii başkanı Fatih Yılmaz “ İkinci defa büyük bir kermes düzenledik. Bu  günümüzde destek hem vatandaşlarımızıdan hemde Wörth belediyesinden çok büyük oldu. Sizleri, dostlarımızı aramızda görmekten mutluyuz. Alman Sosyal Demokrat partili belediye başkanımızın bizi ziyaret etmesi bizi onurlandırdı. Bundan sonrada birlikte çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

13-14  Mayıs tarihlerinde düzenlenen “Hayır Çarşısı” bölgenin en büyük açık alanlı kermesi oldu. Kermeste Sevican Çelik tarafından çalıştırılan Mozaik halk oyunları grubu sahne alırken, müzik grupları, çocuk korosu ile kermese farklı bir lezzet kattı. Çocuklara kurulan park alanında birbirinden eğlenceli oyuncaklar ile geniş yeşil bir alanda hoş vakit geçirme imkanı sunulan çocuklar gönüllerince eğlediler. Karlsruhe kentinde S5 numaralı tramvay ile kermes alanına ulaşımın kolay olması katılımı artırdı.