20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Diyanet Açıkladı Ancak…

diyanete yönelik kampanya

BW – HABER 11 Ocak 2016 I Yaşar Sekban

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği basın açıklaması yaparak Diyanete yönelik olan haksız saldırıları cevaplandırdı. Aynı zamanda kampanyanın Almanya’da da yapıldığı ve bu yönde çalışmaların olduğu gelen haberlerde…
Almanya DİTİB’e yönelik yapılan protesto ve saldırılarda bunun bitmeyeceği yönünde işaretler.
Almanya’da bazı kentlerde protesto yapıldığı haber ve resimleri sosyal medyada  yer almaya başladı. Bizlerde konuyu buradan takip edebiliyoruz.

Konu bununla sınırlı değil, DİTİB yöneticileri değişen şartlar ve zamanın getirdiği mecburiyetler nedeni ile  daha hızlı, daha bilgili, daha kurumsal ve akademik olmalı. Almanya’da kendi içinde revizyona gitmesi gerekiyor. Bu revizyon camii yönetimlerinde değil eyalet yönetiminde olmalı.

Vatandaşlara yönelik günlük hizmetleri yerine getirmenin yanı sıra, Almanya’da diğer din temsilcileri, akademisyenler, eğitimciler ile bir araya gelebilecek kapasiteye ve dini temel akademik geçmişe sahip  insanların üst düzey yönetici olmaları durumunda Almanya’da İslamı temsil yeteneğine kavuşacaktır.
Konuyu günlük dini temel ihtiyaçlar olarak görmemek gerek, geleceğin 20 yılını planlamalı ; günlük, anlık ve ihtiyaca göre davranmamalı.
Diyanet vatandaşların ve çocukların ihtiyaçları olan temel dini eğitim, bilgi ve becerileri karşılamada üstün bir yeteneğe sahip ve bunu camilerde günlük görebiliyoruz.
Ancak ihtiyaç bununla sınırlı değil, Diyanetin Almanya’da resmi makamlar, akademisyenler, siyasiler, eğitimciler, üniversiteler ve kilise yöneticileri ile diyaloglarında başarılı olabilmeleri için, liyakat sahibi, akademisyen, eğitimci, ilahiyatçı kişilerden oluşacak üst bir yönetim kurması gerek.
Diyanet bu oluşumu bir an önce siyasi kadrolaşma korkusunu bir kenara atarak, yetişmiş akademisyenler, İlahiyatçılar ile birlikte yapabilmeli…
Diyanet bu dönemde kendisine yönelik yapılacak saldırılarda en az zarar ile  böyle kurtulacaktır…