17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Emeklilik Kolaylaştı

IMG_5457


BW-HABER         Karlsruhe


Yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’den emeklilik hakları var. Üstelik borçlanarak ya da işe giriş tarihini saydırarak erken emeklilik de mümkün.

Gurbetçilerin Türkiye’de emekli olmaları için bir çok yol bulunuyor. Torba yasayla bu, daha da kolay hale getirildi. Sosyal güvenlik anlaşması yapılan ülkelerde sigortalı olan vatandaşların işe başlangıç tarihleri, oradaki primlerine yazılmıyordu. Sadece borçlanma yaptıkları tarihten itibaren geriye doğru ödenen gün kadar gidilerek bir tarih bulunuyordu. Yasa değişikliğiyle artık sosyal güvenlik anlaşması yapıp özel hüküm koydurulan ülkelerde ilk kez sigortalı olanların işe başlangıç tarihleri Türkiye’de de geçerli olacak

 Aracı kuruluşlar Almanya’da başkonsolosluklarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğinin  günlük ücretsiz yaptıkları işlemleri para karşılığı yapıyordu.

Emekli adayları,  artık aracı kuruluşlara gitmeden de, başkonsolosluklarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğine başvurmaları  emeklilik süreci için yeterli olacak. Üstelik işlemler yeni torba yasa ile kolaylaşacak. Emeklilik işlemlerinde güvenli yolun seçilmesi konusuda Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğu’da uyarıda bulunmuş ve vatandaşların mağdur olmaması amacı ile konuya dikkat edilmesi ve başkonsolosluklardan bilgi alınmasını  istemişti. Kermeslerin başlaması ile emekli adayların en çok toplandıkları camilerde  aracı kuruluşları sık sık görmek mümkün.