03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hayali Gerçek Oldu, Göbekli Tepe UNESCO Listesinde

Dr. Harald Siebenmorgen – Karlsruhe Başkonsolosu (2011-2015) Serhat Aksen

BW-HABER

Karlsruhe 3 Temmuz 2018


 
Dr. Harald Siebenmorgen Karlsruhe’de herhalde tanımayan vatandaşımız yoktur. Karlsruhe Saray Müzesi müdürü olan Dr. Siebenmorgen, Urfa kentinde bulunan tarihi miras ‘Göbekli Tepe’ hayranıydı. Buranın UNESCO Dünya Kültür Mirası Daimi Listesine  katılması için büyük uğraş veren tarihçi, sanatçı, arkeolog ve sosyolog Dr. Harald Siebenmorgen emekliye ayrılsada artık amacına ulaştı. 
Şanlıurfa Valisi Erin, “Göbekli tepe artık sadece Şanlıurfa’nın veya Türkiye’nin değil tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmiştir.” dedi.Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık gizemli geçmişi, dünyanın en eski mimari eseri olması ve henüz keşfedilmeyi bekleyen sırlarıyla nereden geldiğini merak eden insanlık için mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak adlandırılıyor. 
Karlsruhe Sarayı Müdürü Dr. Harald Siebenmorgen döneminde Türkiye’den getirilen bir çok Anadolu medeniyetine ait tarihi  eser Karlsruhe Sarayı Müzesinde sergilenerek, Almanya’ya tanıtıldı. Şanlıurfa ve Karlsruhe kentleri arasında kardeş şehir projesinide ilk kez dillendiren Dr. Harald Siebenmorgen bu amacına ulaşamasada, ‘Göbekli Tepe’ nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Daimi Listesine  katılmasını başardı. 
Dr Harald Siebenmorgen, Eyalet Başbakanı Kretchman, Baden Prensi ve Prensesi