20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hedef Yüksek Öğretim

 

KARLSRUHE HABER – TÜRKÇE HABER

Öncelik Yüksek Öğretim

Yüksek Öğretime Tam Destek

baskonsolos04

”Yüksek öğrenime daha fazla katılımı sağlamak, bizim önceliklerimiz arasında.” sözünün sahibi Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Alman-Türk Toplumu Pforzheim, derneğinin ziyaretinde sarf etti bu cümleyle, Başkonsolosluğun önceliğinide ortaya koymuş oldu. 1 Ekim 2015 tarihinde göreve başladığı günden beri yaptığı temas ve görüşmeler,  Baden bölgesinde yapılan çalışmalar gençlerin Almanya’da eğitim seviyesini yüksek tutmak olduğu anlaşıldı.

DTG başkanı Michael Völker, düzgün Türkçesi ile  anlattığı dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Völker, Nevşehir ile kardeş şehir olan Prorzheim’ın  karşılıklı eğitim ve kültür çalışmaları hakkında bilgi verdi.

IMG_1034

Başkonsolos Cem Örnekol dernek çalışmalarna imkanlar ölçüsünde destek verildiğini, derneklerin toplumsal hayatın getirdiği sorunların çözümünde oluşan boşluğu doldurduğunu ifade etti. Tüm Türk derneklerininde amacının çözüm getirmek olduğunu söyleyen Örnekol, ” Yüksek öğrenime daha fazla katılımı sağlamak, bizim önceliklerimiz arasında, Almanya gibi gelişmiş bir ülkede  çok çeşitli eğitim konusunda  çok imkanlar var, burada ki  imkanlarlardan çocuklarımızın, gençlerimizin faydalanmaması için bir sebep yok. Eksiklikler nelerdir onları biliyoruz aslında, bu eksikliklerin giderilmesi için elimizden neler gelir birlikte tüm STK, OAB ile nasıl üzerine gidebiliriz onun çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

Almanya’da uzun zamandır gündemden düşmeyen çift dilli eğitim konusuna da değinen Örnekol, çocuklarınTürkçe ve Almanca’yı birlikte öğrenmesinin  önemli olduğunu, ancak ana dilin Türkçe olması sebebi ile ilk öğrenilecek dilin Türkçe olması ve paralelinde Almanca’nın öğrenilmesinin daha uygun olduğunu ifade etti. Örnekol çiftdilli anaokulu açılması konusunda yapılacak çalışmalara destek verdiklerini, bu çalışmaların ihtiyaç olduğunu söyledi.

DTG’nin ziyaretinde Emine Akyüz, Şükran Erkek, Fatma Şahin,  Leyla Payzın, Sema Aydın, Gönül Ekşi hazır bulundular.

IMG_1035