30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İnce Diplomasinin, Sessiz Zaferi !!!

BW-HABER

Karlsruhe 25 Şubat 2018


İnce Diplomasinin, Sessiz Zaferi !!!

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 15 incisi düzenlenen Art-Karlsruhe Resim Sanat Fuarında sergilenmek istenen çirkin resim diplomasinin zaferi ile serginin ilk günü kaldırıldı. Bir çok  sanatçınında bunun bir sanat olmadığı ortak görüşündeki çirkin resimin sergide yer alması diğer sanatçılara adeta hakaret oldu.

Thomas Baumgärtel adındaki sözde sanatçı tarafından resmedilen Türk bayrağı önünde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muz ile resimi henüz sergi açılmadan Alman sanatçılar tarafından tartışılmaya başlandı. Konunun Karlsruhe Başkonsolosluğuna iletilmesi ile 21 Şubat Çarşamba başlayan ve gece yarılarına kadar devam eden, hızlı diplomasi trafiği sonucu, serginin birinci günü iğrenç resmin Art-Karlsruhe fuarından kaldırılacağı bildirildi. Ardından sanat fuarının birinci günü 22 Şubat Perşembe iğrenç resim hak etmediği sanat fuarından kaldırıldı.

Türkiye – Almanya arasında tekrar filizlenen dostluğa adeta darbe vurmak amacıyla yapılan çirkin resimin sergiye alınması Türk diplomatları sayesinde önlendi. Sergide yer alan çirkin resmin ortalığı ayağa kaldırmadan, asıldığı yerden kaldırması maksadıyla başlatılan girişim sonuç verdi. Ankara, Berlin ve Karlsruhe arasında 21 Şubat Çarşamba günü gece geç saatlere kadar devam eden yazışmalarda, hem Karlsruhe Belediyesi hemde DM Arena Art-Karlsruhe fuar yetkilileri olumlu görüş bildirdi. 

Vatandaşlar memnun 

İğrenç resmin kaldırılmasının ardından telefonlarla arayan vatandaşlar, sorunun  diplomasiyle; Türk-Alman ilişkilerine zarar vermeden hal yoluna gidildiğini öğrenmek bizleri mutlu etti dedi. Almanya ve Türkiye arasında zaman zaman ortaya atılan suni problemler ile iki ülkenin ilişkilerine zarar verilmeye çalışılıyor. Bu iğrenç resimde onlardan bir tanesi. Sergiden iğrenç resmin diplomatik yollarla kaldırılması üzerine, beklenen reklamı ve etkiyi yapamayan sözde sanatçı, Alman basınını kullanarak konuyu başka yönlere çekmeye çalışıyor.