24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Başkonsolosluğu’nda açılan resim sergisinden geriye kalanlar…

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda açılan, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesine ait resim sergisi vatandaşlar tarafından ilgiyle ziyaret edildi. Başkonsoloslukta Anadolu Ajansı fotoğraflarından oluşan bir sergi açılmış ve sergi, 15 – 24 Temmuz 2020 tarihleri arasında vatandaşların hizmetine sunulmuştu.

Sergide bulunan her resmin bir başka hikayesi var. İşte bu resimlerden biri, o hain terör gecesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Samsunda vatandaşlarla kol kola, üzerinde beyaz gömleğiyle, hain darbeye karşı Cumhuriyet Meydanında yürüyüş yaptığı resim.

Samsun’da tarihlerin 15 Temmuz 2016’yı gösterdiği o hain darbe akşamında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Golf Tesislerinin açılışını yapıyordu. Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’dan ayağının tozuyla yeni gelmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu buradaki açılışın ardından, Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu’nunda katılacağı Antalya Büyükelçiler Futbol Turnuvasında yerini alacaktı. Başkonsolos Banu Terzioğlu hain darbe girişimi başlamadan önce Antalya’da ki görevine gitti. Akşam saatlerinde hainler, darbe girişimini başlatmışlardı. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Samsun’da kaldı. Golf tesisi açılışı henüz bitmişti… Akşam saatlerinde Bakan Çavuşoğlu’na özel kalemden telefon geliyor, ‘ Ankara’da jetler alçaktan uçuyor.’ sonrası malum, TRT 1 ekranlarında Yurtta Sulh Konseyi darbe bildirisini zorla okutuyor. Bakan Çavuşoğlu’nun telefonu hiç susmuyor. Dünyanın dört bir yanından telefon geliyor. Bakan Çavuşoğlu , ‘ Direneceğiz’ diyor…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç darbecilere karşı alınacak önlemlerle ilgili toplantı sonrası, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara akın ediyor… İşte bu ünlü resim o akşama ait… Gerisi malum… Hainlerin büyük bir kısmı Avrupa ve ABD’ye kaçıyor.

Her resmin bir mutlaka bir hikayesi var… Unutmadık… Unutmayacağız…