14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Başkonsolos Mahmut Niyazi Sezgin’i ziyaret etti.

BW-HABER Karlsruhe

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Bakan Tahsin Ertuğruloğlu’nun Almanya ziyaretinin son durağı olan Karlsruhe Başkonsolosluğu ziyaretine toplumun farklı kesimlerinden STK temsilcileri katıldı.

Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu için düzenlediği resepsiyonda selamlama konuşmasının ardından , KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğrul bir konuşma yaptı. Bakan Ertuğrul, konuşmasında Kıbrısın Türkün ulusal bir davası olduğunun altını çizdi. Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs’ta bir sorun yok, sorun yaratılmak isteniyor dedi. ‘ Kıbrıs’ta Rum tarafından çok, onu şımartan dış güçlere bakmak gerek. AB tarihi bir hata yapmış ve bu hatanın farkına çok geç fark etmiştir. AB’ye giriş şartlarını oluşturmayan Rum kesimi, AB ye katılması oy birliğiyle kabul edilmiş ve kendisine Yunanistan tarafından uygulanan şantaja boğun eğmiştir.’

Bakan Ertuğruloğlu, Türkiye’nin başlattığı Barış Harekatı sonrası Kıbrıs’a huzur ve güven geldiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Halen aşırı silahlanma içinde olan komşumuz Rumlar, geçmişte ders çıkarmadığı görülüyor, her geçen gün her alanda daha da güçlenen Türkiye’nin Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını anlamalı ve Kıbrıs’ın gerçeklerini, iki komşu devlet olarak yan yana yaşamayı kabul etmelidir. Kıbrıs’ta ortak bir zemin yok, iki devlet arasında barış anlaşması olmamasına rağmen her iki devlette barış içinde yaşıyor. Bu da Türkiye’nin karralı ve güçlü duruşu sayesindedir.”

Bakan Ertuğruloğlu, Başkonsolos Mahmut Niyazi Sezgin’e KKTC bayraklı plaket takdim etti. Başkonsolos Mahmut Niyazi Sezgin’de Bakan Ertuğruloğlu’na plaket takdim ederek nezaket ziyaretleri için teşekkür etti.

Konuşmaların ardında Bakan Ertuğruloğlu, Almanya’da faaliyet gösteren STK temsilcileri ve iş insanlarıyla biraraya geldi.