24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mesleğe İlk Adım 2017 !!! Hazır mısınız?

KARLSRUHE – ‘Mesleğe İlk Adım 2017 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenecek her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu’da bilgilendirme standı ile hem Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet vermeye hazır.

Karlsruhe    02.01.2017 


meslek13

İlgi Müthiş

İlginin her yıl artarak devam ettiği meslek fuarı bu sene üçüncü kez Messeallee 1, 76287 Rheinstetten DM Arena’da düzenlenecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ilgi  büyük oldu. Messeallee 1, 76287 Rheinstetten Dm Arena’da düzenlenen meslek fuarı  yaklaşık 17 bin kişi tarafından ziyaret edilerek yeni bir rekor kırdı. 21 Ocak Cumartesi saat 10:00’da başlayacak olan meslek Fuarı 15:30’da bitecek. Karlsruhe Çalışma Ataşsei Muhammet Kıran genç meslek adaylarının fuar alanına zamanında gelmesini ve Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği Stantını mutlaka ziyaret etmesini istedi. Muhammet Kıran, Ataşelik Stantında genç meslek adaylarının bilgilendirileceğini söyledi.

Geçtiğimiz Sene Başkonsolosluk Standı İlgi Odağı Oldu

Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği farklı bir stand ile ilgi odağı oldu. Alman polis memuru Mehmet Büyükçolak,  Sevilay Koçak, Erdinç Koçak,Halil Şahin, Hüseyin Sekban, Alpaslan Salar,   farklı meslek dallarında görev yapanlar, meslek eğitimi için ilk adımı atmaya hazırlanan gençleri bilgilendirirken, Belgin Abaygil, gençlere iş başvuru tekniği hakkında bilgi vermişti. Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Sosyal Güvenlik danışmanı Osman Kaya tarafından organize edilen bilgilendirme standı hem Türk hemde Alman gençlerin ilgi odağı oldu.

meslek 02

Karlsruhe’de düzenlenen meslek fuarına katılan 300 firma, 180 mesleği tanıtarak yeni bir rekor kırarak gençlerin kaliteli iş bulmalarının önünü açmıştı.  Fuara katılan  Daimler Mercedes, Siemens, Robert Bosch  gibi dev Alman firmaları yine gençlerin çekim merkezi oldu.

meslek 01

Başkonsolostan Önemli Ziyaret

Geçtiğimiz yıl  yapılan Meslek Fuarında Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, IHK CEO su Prof Hans Peter Mengele, İş Ajansı başkanı Ingo Zenker, IHK meslek eğitim sorumlusu Alfons Moritz ile biraraya gelerek meslek eğitimi konusunda görüşmüşler ve Başkonsolosluğun Meslek Fuarına önemli katkılarından dolayı teşekkür etmişti.

İşbirliği Genişliyor

Karlsruhe Başkonsolosluğunun yapmış olduğu görüşmeler, işbirliği Alman firmalarında oluşabilecek ön yargıların önüne geçiyor. Özellikle IHK, Job Center ile yapılan resmi anlaşmalar, gençlerimizin uygun meslek bulma konusunda çalışmalarını kolaylaştırıyor.

meslek09

meslek04

Meslek Eğitimi Üniversiteye Engel mi?

Meslek eğitimi konsunda uzmanların ortak görüşü, meslek eğitiminde alınan pratik bilgilerin, ileride akademik çalışmalar ile birleştirildiğinde daha verimli olduğu yönünde. Meslek eğitimine başlayan gençlerin ileride üniversite eğitimi alma  şansları daha yüksek. Üniversiteye gidemeyecek gençlein mutlaka meslek eğitimine yöenmelri uzmanların ortak görüşü.