28/01/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mesleğe İlk Adım

BW – HABER     Yaşar Sekban

MESLEĞE İLK ADIMI ATTILAR

Vatandaşlar memnun

KARLSRUHE – ‘Mesleğe İlk Adım 2016 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenirken her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu’da bilgilendirme standı ile hem Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet verdi.

meslek13

İlgi Müthiş

İlginin her yıl artarak devam ettiği meslek fuarı bu sene ikinci kez dm arena’da düzenlendi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ilgi yine büyük oldu. Dm Arena’da düzenlenen meslek fuarı  yaklaşık 17 bin kişi tarafından ziyaret edilerek yeni bir rekor kırdı.

Başkonsolosluk Standı İlgi Odağı Oldu

Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği farklı bir stand ile ilgi odağı oldu. Alman polis memuru Mehmet Büyükçolak,  Sevilay Koçak, Erdinç Koçak,Halil Şahin, Hüseyin Sekban, Alpaslan Salar,   farklı meslek dallarında görev yapanlar, meslek eğitimi için ilk adımı atmaya hazırlanan gençleri bilgilendirirken, Belgin Abaygil, gençlere iş başvuru tekniği hakkında bilgi verdi.Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Sosyal Güvenlik danışmanı Osman Kaya tarafından organize edilen bilgilendirme standı ilgi odağı oldu.

meslek 02

Karlsruhe’de düzenlenen meslek fuarına katılan 281 firma, 230 mesleği tanıtarak yeni bir rekor kırdı. Fuara katılan  Daimler Mercedes, Siemens, Robert Bosch  gibi dev Alman firmaları yine gençlerin çekim merkezi oldu. Fuarda bankalar, metal firmaları, hizmet sektörü, kurum ve kuruluşlar yer aldı. Meslek Fuarına eğitimcilerde büyük ilgi duydu, Karlsruhe Okul Aile Birliği yöneticileri fuarda öğrenciler ile birlikte standları gezdiler. Türkçe dersi öğretmenleride meslek fuarında firmalardan mesleki eğitim konusunda bilgi alırken, koordinatör Öğretmen Ahmet Özkan fuarın hem öğrenciler hemde veliler tarafından mutlaka gezilmesi gerektiğni söyledi.

 

Başkonsolostan Önemli Ziyaret

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, IHK CEO su Prof Hans Peter Mengele, İş Ajansı başkanı Ingo Zenker, IHK meslek eğitim sorumlusu Alfons Moritz ile biraraya geldi. Cem Örnekol fuar organizayonunu oldukça başarılı bulduğunu ve bu fuarların gençlerin geleceklerinin belirlenmesinde önemli olduğunu ifade etti. Karlsruhe Başkonsolosluğu stantına övgü dolu sözler iel bahseden yöneticiler, birlikte yapılan çalışmaların devam edeceğini söyedi.

İşbirliği Genişliyor

Başkonsolos Cem Örnekol meslek fuarı konusunda yaptığı açıklmada ”Başkonsolosluk ve Çalışma Ataşeliği olarak gençlerimizi bilgilendirme standı açtık. Bölgenin öenmli fuarında gençlerin geleceklerini şekillendirmeleri açısından çok önemli. Gençlerimizin bu fuarlara gelerek bilgi edinmelerini ve nitelikli meslekleri seçmelerini arzu ediyoruz bizim tüm gayemiz bu yönde.” dedi

meslek09

Polis Teşkilatı İle İşbirliği Artarak Devam Edecek

Cem Örnekol Karlsruhe Polis Teşkilatı ile ortak yapılan çalışmalar konusunda ise şunları söyledi, ” Karlsruhe Polis teşkilatı ile ortak çalışmalarımız devam edecek ve hatta Çalışma Ataşeliğimiz ile daha neler yapabiliriz, nasıl geliştirebiliriz o konulara bakıyoruz.Birlikte çalışmalarımızın sonuçları gayet olumlu bir çok gencimiz hem ilgileniyor aynı zamanda polislik mesleğine başlayan bir çok gencimiz var.”

Muhamet Kıran ‘Polislik mesleği konusunda Karlsruhe Polis teşkilatına ayrıca teşekkür etmek gerek.Çok güzel bir işbirliğimiz var. Büyük destek alıyoruz mükemmel bir işbirliğimiz var.”

Naciye Koca ” Göçmenlerden polislik mesleğine ilgi büyük, özellikle Karlsruhe Başkonsolosluğu ile yapılan işbirliği sonucunda başvuruda artık oldukça büyük. Bizde bu başvurudan çok memnunuz. Farklı dil ve kültürün polis teşkilatına kazanılması bizim içinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. ”

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı meslek fuarının önemine değinirken, ataşelik olarak öncü olmaya devam edeceğiz diyerek şunları söyledi, ”Almanya’nın en kapsamlı ve nitelikli fuarında başkonsolosluk olarak açtığımız bu fuarda, Almanya’nın geleceğini şekillendirilmesinde bizim gençlerinde söz sahibi olması açıısndan önem verdiğimiz  fuarda mihdandarlık yapmak için buradayız.” dedi.

meslek04

Meslek Eğitimi Üniversiteye Engel mi?

Meslek eğitimi konsunda uzmanların ortak görüşü, meslek eğitiminde alınan pratik bilgilerin, ileride akademik çalışmalar ile birleştirildiğinde daha verimli olduğu yönünde. Meslek eğitimine başlayan gençlerin ileride üniversite eğitimi alma  şansları daha yüksek. Üniversiteye gidemeyecek gençlein mutlaka meslek eğitimine yöenmelri uzmanların ortak görüşü.

meslek03

meslek10


meslek05


meslek06


meslek12