17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mızrabın Ruhu Nefesleri Kesti

BW-HABER

Karlsruhe / Durlach 3 Mart 2018


Almanya Durlach’ta İstanbul  Türk müziğine emek vermiş bestekârların eserlerinin  seslendirildiği Mızrabın Ruhu etkinliği ismi altında , Mızrabın Ruhu kurucuları Muhammed Temel ve oğlu Ender Berkay Temel iki bölümden oluşan etkinlik düzenlendi. İki bölümden oluşan programın  birinci bölümü saz eserleri ağırlıklı olurken, İlk icra etikleri eser Şehzade Korkut’un Kürdi Peşrevi oldu.  Bestekar  Şehzade Korkut ( 1467 – 1513 ) yılları arası yaşamış, bir bestekar. 

İki türkününde yer aldığı programın birinci bölümünde, türkülerin Tanbur ve Gitar eşliğinde çalınması seyircinin büyük beğenisini kazandı.
Konserin birinci bölümünde  son iki eser zeybek oyununa ayrıldı. Viyolensel’de Hüseyin Emre Güçlü ve Percusion’da Fuat Ercan’ın olduğu sahneye,  Aydın yöresine ait Çakal çökerten zeybeği ve Muğla yöresine ait meşhur Kerimoğlu Zeybeği ile Dizem Sanat sahibi Erdinç Koçak çıktı.  Seyirciye yapılan bu farklı süpriz büyük alkış ve beğeni kazandı. 

Etkinliğin ikinci bölümünde, Mızrabın Ruhu ekibi ve konuk sazlar ile Nihavent makamında iki saz eseri icra edildi.
Programın sunuculuğunu Eda Çalışkan’ın yaptığı programda Ahenk Grubunun solistlerin’den Emel Techen sahnede yerini aldı.
Birbirinden değerli eserleri okuyan, güçlü  yorumcu  sesi ile izleyiciden tam not aldı. 
Muhammed Temel, Almanya hatta İstanbul’da bir çok konserler verdiğini ve insanların kültürünü yaşatmak ve yaşamak isteğini gördüğünü ifade ederek, konserlere olan ilginin de bunun göstergesi olduğunun altını çizdi. 

5 Mayıs’ta Karlsruhe kentinde  düzenlenecek olan Mızrabın Ruhu konserine tüm müzik ve sanat severleri davet etti.