18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Murat Şanlıtürk, VfB Stuttgart ile anlaştı

BW-HABER Pforzheim

Çocuklarımızın yolu açılıyor…

SV Kickers Pforzheim başarılı başkanı Murat Şanlıtürk, VfB Stuttgart (Stuttgart 1893 e.V) ile anlaşma imzaladı. Eğitim çalışmalarını kapsayacak anlaşma ile genç yeteneklere profesyonel futbol kulüp yolları açılacak. SV Kickers Pforzheim çatısı altında minikler yaş gurubundan başlamak üzere VfB Stuttgart’ın eğitim konsepti doğrultusunda profesyonel bir şekilde yetiştirilecek futbol severlere Alman liginde oynama şansına ulaşabilecekler. Alman Milli

Murat Şanlıtürk Kim ?

1973 İstanbul doğumlu Murat Şanlıtürk evli ve iki çocuk babası. Doğum Tarihi: 19.07.1973, meslek hayatına ‘Yetişkin Eğitmeni (Diplom Trainer Erwachsenenbildung)’ ve konsept geliştirici (Konzeptentwickler) olarak başlarken otomobillere olan ilgisi ile de, bilirkişi (Kfz-Sachverständiger) olarak mesleğini icra ediyor. Ayrıca, Spor Otomobil üreticisi bir firmanın konsept geliştirme ve eğitim alanında proje yöneticisi olarak görev yapıyor.

Hiçbir başarı tesadüf değildir – Gerçek her zaman sahadadır

Aslen Ordulu olan Şanlıtürk, 1989 ‘da geldiği Almanya’da eğitim ve meslek hayatına paralel, çok erken yaşlarda aktif olarak sosyal çalışmalarda bulundu. 17 yaşında Pforzheim Türk Sosyal Hizmetler Derneğinde Gençlik Kolları Başkanlığı, 21 yaşında İkinci Başkanlık görevlerini üstlendi.

Yabancılar Meclisine seçildi

2 Temmuz 2000 tarihinde Pforzheim Belediyesi çatısı altında faaliyet gösteren „Yabancılar Meclisine” rekor bir oy oranıyla seçildi. 12 senelik faaliyeti süresince kararlı ve mücadeleci yapısıyla her zaman Türk toplumunun ve göçmenlerin gür sesi oldu.

2011 yılında SV Kickers Pforzheim kulübünde miniklerde antrenörlük görevini üstlendi.

Fatih Spor’a destek

2012-2015 yılları arasında Pforzheim Fatih Spor Kulübüne destek oldu. Kulübün o zaman bulunduğu zor durumdan kurtulması amacıyla geniş kapsamlı bir kavram yazdı.

Alman spor kulübüne başkan oldu

Temmuz 2016 yılında Verbandsliga´dan en alt lige düşürülen ve iflasın eşiğinde bulunan SV Kickers Pforzheim kulübüne başkan oldu. Göreve geldiği dönemde kulübün yetişkinlerde takımı yoktu. Kulüp bunun haricinde yüksek liglerde oynayan A-Gençlerden C-Gençlere kadar 5 tane takımını ve oyun klasmanlarını tamamen kaybetmişti.

Yepyeni bir ekip ve “önce Insan” odaklı bir anlayışla, yetişkinlerde takımsız geçirilen ilk yıl içinde ağırlık altyapı takımlarına verildi. Sadece 98 oyuncunun kaldığı altyapıda oyuncu sayısı bir yıl içinde muazzam bir çalışma sonucunda 250´ye kadar yükseldi.

Kreisliga’ya yükseldi

2017 yılında yetişkinlerde sıfırdan yepyeni bir birinci ve ikinci takım kurdu. Antrenör Mehmet Güldal yönetiminde C-Liginde başlayan 1. takım üç sene üst üste şampiyon olarak, hic sene kaybetmeden Kreisliga´ya yükseldi. Bu yıl birinci takımın yanı sıra ikinci takımda şampiyon olarak B-ligine yükseldi. Bunun haricinde altyapıda C-Gençler 2018’de Kreisstaffel´de şampiyon olarak Kreisliga´ya yükseldi.

Altyapıda sayısız projelerde imzası var

2018’de AOK-Mädchenfußballtreff adı altında kurulan kız takımları projesi, kuruluşundan sadece on ay sonra “Mädchen-Team Pforzheim” adı altında, Pforzheim kentinde yaygın olarak proje hayata geçti.

2019 yılının Nisan ayından itibaren daha önce Enzberg´te bulunan DFB-Stützpunkt, yetenekli futbolcuların geliştirilmesi alanındaki başarılı faaliyetlerini SV Kickers Pforzheim kulübü tesislerinde sürdürdü.

2020 yılı itibarı ile altyapıda yeteneklere daha profesyonel bir hizmet sunulması amacı ile „Nextlevel Spor Akademisi“ kurdu.

01.08.2020 tarihi itibarı ile Almanya’nın köklü birinci lig takımlarından VfB Stuttgart kulübü ile altyapıda „Resmi Ortaklık Anlaşması“ imzalandı. VfB Stuttgart kulübü proje kapsamındaki ilk „Yetenek Tarama Organizasyonunu“ 08. Eylül tarihinde 2009-2010-2011-2012 yaş grupları kapsamında SV Kickers Pforzheim tesislerinde yapacak.

İlgi duyan ailelerin 02. Eylül tarihine kadar başvuru yapmaları rica olunur. Başvuru için bütün bilgiler VfB-Stuttgart resmi internet sayfasında mevcuttur. https://www.vfb.de/de/vfb/aktuell/neues/junge-wılde/2020/talente-koennen-vorspıelen/

VfB Stuttgart Futbol Kulübü ile yapılan anlaşma hakkında yapılan basın açıklaması.

Bu anlaşma ile birlikte bölgede artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.

Pforzheim ve çevresinde futbol oynayan çocuklar, kendi ortamlarında her hafta düzenli olarak, VfB Stuttgart‘ın desteği ile, SV Kickers Pforzheim çatısı altında minikler yaş gurubundan başlamak üzere VfB Stuttgart’ın eğitim konsepti doğrultusunda profesyonel bir şekilde yetiştirilecekler. Bununla birlikte SV Kickers Pforzheim kulübünde altyapılarda faaliyet gösteren altyapı antrenörleride, kendi antrenmanlarında VfB Stuttgart „Yetenek Performans Merkezi“nden gelen lisanslı profesyonel antrenörler tarafından desteklenip, eğitilecekler.

Ayrıca bölgede SV Kickers Pforzheim kulübü bünyesinde futbol oynamayan yetenekli çocuklar içinde eğitim programları hazırlanıp, haftanın belirli günlerinde „geliştirme antrenmanları“ sunulacak. Bu bağlamda VfB Stuttgart kulübünün mevcut gözlemci ekibine paralel olarak, kendi Akademimiz „Nextlevel“ bünyesinde kurduğumuz ve bizzat şahsım tarafından yönetilecek „gözlemci ekibi“ bölgede ayrıca yetenek taraması yapıp, yetenekli çocukların kulübümüze kazandırılmasını ve bu sayede VfB Stuttgart kulübünün çekim alanına daha rahat girebilmelerini sağlayacak.

Bizim açımızdan bu projenin en büyük „Artı Değer“özelliği „Her hafta ortamında destek ve bilgi alışverişi“ olacak. Düzenli bir eğitim programı dahilinde, yerinde ve ortamında destek ve güncel bilgi alışverişi sayesinde bölgedeki yetenek eğitimi, kalitesi itibarı ile farklı bir seviyeye ulaşacak. Kalitenin ve rekabetin yükselmesi, anlaşma tarafı iki kulübün yanında, bölgedeki bütün kulüplerin faydasına olacak.

Hic şüphesiz, bu kapsamda bu proje Pforzheim ve cevresi için bir milat özelliği teşkil edecek.
Artık yetenekli çocuklara sahip olmak isteyen her kulüp „komfor alanlarını“ terk edip sahaya inmek zorunda kalacak. Sekiz yıllık altyapı antrenörlüğü tecrübemle kendime prensip edindiğim gibi: „Hiçbir başarı tesadüf değildir – Gerçek her zaman sahadadır“. Bu prensipten hareket ederek şehrimiz ve çevresindeki yetenekli sporcuların gelişimine katkıda bulunmaktan ayrıca mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Bu vesile ile yetenek gelişiminde her zaman çalışmalarını takdir edip desteklediğimiz „Badischer Sportverband“, „DFB-Stützpunkt“ ve „ Europe Football Talent Academy“ kurumlarına, değerli kulüplerimize ve ailelerinden artırdıkları zamanları her hafta sahada ter dökerek çocuklarımızın gelişimine harcayan, yetenek eğitiminin gerçek kahramanları çok değerli futbol antrenörlerimize şükranlarımı sunuyor, sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Saygılarımla
SV Kickers Pforzheim kulübü Başkanı
Murat Şanlıtürk