14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

MÜSİAD Karlsruhe İftarda Buluşturdu

BW-HABER

Karlsruhe 10 Haziran 2017


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)’ın MÜSİAD Karlsruhe  Şubesi geleneksel iftar yemeği Karlsruhe Diva Event Palace’de düzenlendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)’ın MÜSİAD Karlsruhe Şubesi geleneksel iftar yemeği Karlsruhe Diva Event Palace’de  verildi.

Karlsruhe Şube Başkanı Burhan Sağlam’ın  ev sahipliğini yaptığı yemeğe, Genç MÜSİAD  üyeleride katıldı. İftar yemeğinde, T.C. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Müsaid Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Müsaid Yurtdışı Teşkilatlanma başkanı İbrahim Uyar, başkan yardımcısı Tarık Argıt, Müsiad Karlsruhe başkan yardımcısı Erdem Arın, Müsaid Karlsruhe yönetim kurulu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasiler ve iş adamları katıldı. 

Burhan Sağlam yaptığı konuşmada MÜSİAD Karlsruhe’nin her geçen  gün daha da aktif olduğunu,  MÜSİAD Karlsruhe’nin  bundan sonrada aktif olmaya devam edeceğini ifade etti. Sağlam ” Biliyorsunuz, Fransa’da Nisan ayında seçimler bitti, akabinde bu gün İngiltere’de seçim oldu. Çok yakın bir zamanda da 9 uncu ayların ortasında Almanya’da seçim olacak. Almanya’da ki seçimler yaşamış olduğumuz ülkemiz için hayırlı olur.”

Sağlam : Çözüm üretmeliyiz

”Mutluluk paylaşıldıkça çoğalır, üzüntü paylaşıldıkça azalır. Bu sebep ile sorunlarımızı birbirimizle paylaşmak gerek. Sorun yaratmak değil, çözüm üretmek gerekir. Sürekli negatif algı oluşturmak yerine artık pozitif düşünmek zamanıdır. Karlsruhe şehrinde 29 Eylül 2016 tarihinde açmış olduğumuz şubemiz her geçen gün yeni üyeleriyle birlikte güçlenmektedir.” Burhan Sağlam iftar etkinliğinde görev alan Genç Karlsruhe MÜSİAD üyelerini tebrik etti.

İbrahim Uyar : Kökelerinde Ahilik var 

MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma başkanı İbrahim Uyar konuşmasında MÜSİAD’in ilk yıllarına değinerek ” Tohumları 9 Mayıs 1994 te bir avuç genç ve yürekli işadamlarının attığı MÜSİAD 27 yılın sonunda kocaman bir çınara dönüştü. Kökleri Anadolu’nun Ahilik bilinci ile derinleşen dalları dünyanın dört bir yanında erdemli ve ahlaklı iş yapabilmek için  yeşeren MÜSİAD bu gün uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur.Rabbime şükürler olsun 27 yıldır yolunda bir an olsun durmadan hep daha ileriye diye düşünerek çalışan bir sivil toplum kuruluşu haline geldik. ”

Lobilere dik durduk

Geçen hafta yeni kurulumuzu yaptık ve Abdurrahman Kaan beyi genel başkan olarak seçtik diyen İbrahim Uygur yeni yönetim kurulunun Karlsuhe MÜSİAD’a selamlarını iletti. Uygur MÜSİAD’ın sadece bir İş adamları derneği olmadığını 27 yıldır düzenlenen tüm organizasyonların,  hazırlanan raporlar, savunulan fikirler ve inanılan değerlerin bunun  göstergesi olduğunu kaydetti. Uygur toplumun değerleri ile dertlendiklerini lobilerin karanlık yüzlerine karşı dik durduklarını ifade etti. 

Almanya en büyük partner

” Almanya ülkemizin dünyadaki en büyük partneridir. Son açıklanan rakamlara göre; 2016 yılında Almanya’ya 14 buçuk milyar dolar ihracat yapmaktayız. Bu rakam geçen yıla göre %5 artmıştır. Almanya’nın Türkiye’ye ihracatı 22 milyar dolardır. Dış ticaret açığımız maalesef 7 buçuk milyar dolar olarak gözükmektedir. MÜSİAD olarak en kısa zamanda bu açığı kapatmaktır.” diyen Uygur Avrupalı Türklerin kısa zamanda işletmeler açarak yatırımın 15 milyar Avro olarak hesaplanmakta olduğunu söyledi. 

Cem Örnekol: Zorda olana yardım ayı 

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol İslam dininin evrensel mesajını, başkalarına saygı anlayışını geliştirmenin bir imkanı olarakta değerlendirmeliyiz dedi. Örnekol, ”Yeni başlangıçlar yapmak için fırsat olarak görmeli, oruç ibadetini yerine getirirken açlık ve zorluklar içinde olanların sorunlarının giderilmesine yardımcı olmayıda ihmal etmemeliyiz.”

Almanya ile ilişkiler önemli

Örnekol Türkiye’nin Almanya ile olan ilişkilere önem verdiğini kaydederek, ”Almanya siyasi, ekonomik, sosyal alanlarda Türkiye’nin en yakın ilişkilerinin bulunduğu ülke konumunu yıllardır korumaktadır.” diyen Örnekol iki ilişkilerde zorluklar yaşandığı ancak tarihi derinliğe sahip iki ülkenin aralarındaki sorunları çözebileceğini söyledi. Konuşmasının sonunda tüm şehitler için bir kez daha şükran ve rahmetle andı. 

Genç MÜSİAD üyesi Malik Sağlam’ın Kur’an-ı Kerim okuması ile başlayan program, ezan okunması ile iftarlar açıldı. Programda başarılı halk oyunları grubu Mannheim Motif sahne aldı. Motif Ege Zeybek ve Kütahya oyunları ile göz oldurdu.