14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Pasaportlar Adrese Teslim

BW-HABER

Karlsruhe /Durlach 4 Mart 2018


Durlach Fatih Cami Başarılı

Başarılı bir dernek, başarılı bir cemiyet ‘sözleriyle konuşmasına başlayan Başkonsolos Nevzat Arslan, ‘Fatih Cami derneği yaptığı çalışmaları bilimsel bir metod ile anlatılması, bilimin ve teknolojini içselleştirildiği ve bunu kendi anlayışımızla göstermesi güzel bir sunum oldu. ‘

Vatandaşları Dinlemeye Her Zaman Hazırım

‘Bu tarz birlikteliklerle vatandaşa gidelim diyoruz, zaten vatandaşlarımızda bize geliyor. Bu 3 ay içerisinde bana yapılan tüm randevu taleplerimi kabul ettim. ‘ diyen Başkonsolos Nevzat Arslan, vatandaşların sorunlarını dinlemek için her zaman hazır olduğunu kaydetti. 

Pasaportar Eve Teslim

Başkonsolos Nevzat Arslan konsolosluk hizmetlerine değindi, ‘Başkonsolosluğumuzda  verdiğimiz hizmetleri daha da ileri götürmek istiyoruz, zaten iyi bir hizmet veriliyor. Özellikle bu randevu sisteminin çıkmasıyla birlikte artık öyle uzun kuyruk bekleme  kalmadı.’ diyen Nevzat Arslan pasaportların posta yoluyla teslimi konusuna açıklık getirdi. 

Pasaport başvurusu yapan vatandaşların bir kez daha pasaportu almak için  başkonsolosluğa gelmek zorunda kalmayacağının altını çizen Nevzat Arslan, pasaportların  posta yoluyla adrese gönderileceğini ifade etti. Nevzat Arslan, Noter işlemlerinde 65 yaş ve üstü vatandaşlar için sağlık raporu istendiğini, konuyla ilgili araştırmanın yapıldığını,  sağlık raporu istemenin  mecbur olamadığını belirterek ‘Türkiye’de de uygulamanında böyle olduğunu gördük, konuyu Noterler Birliği ile görüştük  sadece 65 yaş için değil her yaş için oradaki memur uygun görüyorsa sağlık raporu isteyebilir.‘ dedi. 

Yetişkinlere Yönelik Eğitim Atağı

Yetişkinlere yönelik bir eğitim programı başlatıyoruz. Bunlardan biri okuma- yazma kursu, özellikle kadınlarımıza yönelik olacak. Bilmeyenleri bu kursa  bekliyoruz. Kurslar hafta sonu olacak. İkinci kursumuz yine kadınlara yönelik rehberlik kursu bunu öğretmenlerimiz yapacak. Üçüncü olarak Türkçe yazım kursu, bu kurs herkese açık, eğitimli-eğitimsiz. Herkesin Türkçe  imla kurallarını bilmeye ihtiyacı var. Dördüncü kursumuz Almanca bu da yine Almancayı iyi konuşan, gramer eksikliği duyan vatandaşlarımız için olacak ve kurslarımız ücretsiz olacak. ‘

Emeklilikle İlgili Aracı Kurumlara Ücret Ödemeyin

‘Türkiye’den emekli olacaklar,  burada aracı kurumlar var onlara dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aynı hizmeti Çalışma Ataşemiz Muhammet Kıran ücretsiz olarak yapıyor. Dolayısıyla o aracı kurumlar fahiş rakamlar ile bu işleri yaptıklarını duyuyoruz. 2-3 bin Avro’ya kadar sizlerden komisyon alıp bu işi yapan aracı kurumlar var. ‘

Durlach Fatih Camisinde düzenlenen etkinlikte söz alan Fatih Camisinin genç başkanı Veysel Yiğit, çalışmalarda  nitelikli insanlarla biraraya gelinmesi gerektiğini söyledi.  Veysel Yiğit, cami çalışmalarına önem verdiğini kaydederek takım olarak, birlikte çalıştıklarını söyledi.

DİTİB Durlach Fatih Cami Başkan Yardımcısı Sibel Habibovic cami tanıtımını yaparak, çalışmaları grafik üzerinde anlattı.  Karlsruhe ile ilgili bilgi de veren Sibel Habibovic Fatih Camisinin  gelecek vizyonu ile ilgili bilgi verdi. Sibel Habibovic, Durlac Fatih Cami olarak müslümanları temsil etiklerini, bir çok konuda kendilerine danışıldığınıda ifade etti. 

Vatandaşlarla buluşma etkinliğine, Karlsruhe Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan ve  Durlach Fatih Cemiyeti  katıldı.