20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Şeker Hamuru ve Pasta Kursuna İlgi Büyük

 

IMG_3207


BW-HABER    Baden-Baden                                                                                                        


 

Dünyada büyük ilgi gören şeker hamurundan pasta sanatı çalışması kursu Baden-Baden’de başladı. Baden-Baden Okul Aile Birliği’nde açılan kursta konuşma yapan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı “Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyasının 7’den 77’ye herkese göre hazırlanmış bir kampanya olduğunu,”Bu kampanya ile de ‘tarihimizi, kültürümüzü, dilimizi öğretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

IMG_3254

Avcı gençlerin, çocukların dillerini kültürlerini unutmamalarını istedi. Avcı, okul aile birliklerin bu konuda bir çok çalışmalara katıldığını ve velilerinde bu çalışmalara destek olmaları amacı ile okul aile birliklerine üye olmalarını istedi. Avcı ” Üç buçuk milyon soydaşımız var, bizler sizlere devletimiz adına sahip çıkmak istiyoruz, sizlere moral vermek, sizlerin kendinizi iyi hissetmenizi istiyoruz,  güvende hissetmeniz, geleceğe yönelik ümitvar olmanız bizim görevimizdir.” dedi.

Gürkan Avcı çocuklara bırakılacak en güzel mirasın bir diploma olduğunu söyleyerek, çocukların eğitimine çok önem verilmesi gerektiğini söyledi. Karlsruhe Eğitim Ataşelği’nin 3 tane dersane açtığını söyleyen Avcı, sırasıyla Gaggenau, Mannheim ve Heidelberg’te yeni dersanelerin açılacağını ifade etti. Amacın çocukların okullarda ki başarısının yükseltilmesi dedi.

IMG_3232

 

17 yıldır Almanya’da yaşayan Pasta Eğitmeni,  3 çocuk annesi Songül Evli,  aynı zamanda  Sosyoloji bölümü 4 sınıf öğrencisi. Kendi ifadesi ile  hobi olarak başlayan pasta yapma merakını  zamanla ilerletiğini ve şeker hamuru ile birbirinden ilginç fügürler yaptığını söyledi.

13 Yıldır Almanya’da yaşayan Pasta Eğitmeni 2 çocuk annesi Öznur Çubukçu da aynı zamanda İşletme mezunu ve İstanbul Üniversitesinde pedogoji formasyonu alıyor. Öznur Çubukçu’da hobi olarak başladığı pasta ve şeker hamuru uğraşısını geliştirdiğini söyledi.

Kursun açılışında bir konuşma yapan Baden-Baden Okul Aile Birliği başkanı Kemal Demirel, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinin başlattığı “Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası ile başlayan kurslardan azami olarak faydalandıklarını, pasta ve şekerleme hamuru kursu ile ev hanımlarının bütçelerine katkıda bulunacakları gibi aynı zamanda Türkçe konuşulacak kursta, Türkçe dersine yeni  öğrencilerin  kazanıldığını ifade etti.

Pasta ve şeker hamuru çalışmasına 2 eğitmen ve 18 kursiyer katılıyor. Şeker Hamuru kursuna katılmak isteyenler Baden-Baden Okul Aile Birliği’ne başvurabilir.

IMG_3213


 

IMG_3285


IMG_3191