25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Uyarmıştım !!! Bunun Adı Vicdansızlık !!!

BW-HABER

Paderborn 14 Şubat 2018


Almanya’nın Karlsruhe kenti yakınlarında oturan Filiz Yıldırım, telefon dolandırıcılığı şikayeti ile Malsch Polisine şikayet dilekçesi vermişti. Olay üzerinden henüz çok geçmeden yeni dolandırıcılık haberleri Almanya’nın her köşesinden gelmeye devam ediyor. 

Paderborn kentinde oturan Trabzonlu Adem A. (62) tanımadığı bir numaradan gelen telefonla başlayan dolandırıcılık hikayesi, vicdansızların kullandıkları metodların her gün nasıl modernleştiği ve acımasız bir hale geldiğini gün yüzüne çıkardı. Adem A.  01774922833 numara ile arandığını gördü, hiç düşünmeden tanımadığı numarayı açtı ve kendisini hayatı boyunca  unutamayacağı bir planın içinde buldu.

Karşında düzgün Türkçesi ve kararlı ses tonuyla Berlin Devlet Bankasından olduğunu söyleyen şahıs, isminin  Mustafa Yıldız olduğunu ve kendisinin 85 bin Avro para kazandığını söyledi. Mustafa Yıldız (Muhetemelen sahte İsim ) kendisini Türkiye’den Akbank ve İstanbul Maliyeden arayacaklarını söylemeyide ihmal etmedi. Bir süre sonra Türkiye telefon numarası 0090 5530493693  ile arayan ve kendisini İstanbul Maliyesi memuru olarak tanıtan Ramazan Kahraman kazanılan 85 bin Avro’yu doğruladı. Planın ikinci bölümünde dolandırıcılar, bu parayı Almanya’ya havale edebilmek için ilk etapta 977 Avro göndermesini istedi. 

Trabzonlu Adem A. kazandığını düşündüğü parayı alanbilmek için dolandırıcılara para transfer firması Western Union üzerinden 977 Avro gönderdi. Ancak dolandırıcılar bununla yetinmedi. Ramazan Toprak ismi ile 0090 212444** ve 00905347668486 numaralı telefonlarla arayarak Akbank personeli olduğunu 85 bin Avronun havale ücreti olarak 1.340 Avro nun yatırılması gerektiğini söyledi. 977 Avro yatıran Adem A. son olduğunu düşündüğü bu parayıda Western Union dan dolandırıcılara gönderdi. 

Aile fertleri durumu öğrenince Yeni Posta Gazetesinde Yaşar Sekban’a ait haber de adı geçen dolandırıcılar ile aynı sistemin kullanıldığını fark ettiler ve  Baba Adem A. ya dolandırıldığını söyledi. Paderborn’da ki aile kısa zamanda Yaşar Sekban ile irtibata geçerek konu ile ilgili bilgi aldı. 85 bin Avro bekleyen Adem A.yı dolandırıcılar bir kez daha aradı ve telefondaki dolandırıcı 1.280 Avro komisyon parası daha yatırmasını isteyince olayı anlayan Adem A.,  Ailenin de iknasıyla dolandırıldığını anladı. Paderborn savcılığına suç duyurusunda bulunan Adem A. dolandırıcıların bulunmasını istiyor. 

Konu ile ilgili hiç bir kurumun böyle bir ikramiye dağıtmadığı belirtildi. İkramiye kazandınız diyen nitelikli dolandırıcılar; Alman Devlet Bankası, İstanbul Maliyesi, Akbank, THY, gibi büyük kurumların isimlerini kullanıyor.