18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ve Söz Milletin…

secim6

Türkiye dışında referandum başladı… Söz Milletin…

BW-HABER

Karlsruhe 27 Mart 2017


Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları bugünden itibaren anayasa değişikliği referandumu için oy vermeye başladı. 9 Nisan’a kadar sürecek oylamaya katılım, diğer başkonsolosluklara göre coğrafi alanı uzun olan Karlsruhe’de nisbeten sakin geçti. İlk gün 1.143 seçmenin oy kullandığı Karlsruhe Başkonsolosluğu görev bölgesinde 90.000 seçmen bulunuyor.

Yurtdışında 27 Mart tarihinde başlayan anayasa referandumu için yurtdışında yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşı oy kullanmak üzere sandık başına gitmeye başladı. 1 milyon 453 bin dolayında Türk seçmenin yaşadığı Almanya’da toplam 13 merkezde oy verilebilecek. Türkiye’de referandum ise 16 Nisan’da düzenlenecek.

Tüm seçim merkezlerinde oy kullanabiliyor

Karlsruhe  Başkonsolosluğu giriş katında 1 ve ikinci katta 5   sandık olmak üzere hafta içi 6 sandık, hafta sonlarıda 9 sandık ile vatandaşların rahat bir şekilde oy kullanması sağlanacak. 5 kişiden oluşan sandık kurulunda 2’sinin devlet memuru 3’ü ise siyasi parti temsilcisilerinden oluşuyor.levent-polat

Yurtdışı seçmen kaydı bulunan vatandaşlar belirlenmiş olan temsilciliklerde oy kullanabiliyor.9 Nisan’da oy verme işlemi tamamlandıktan sonra oy sandıkları  11 Nisan’da  Türkiye’ye  siyasi parti temsilcilerinin olduğu bir konvoyla, Türkiye’den gelecek olan ve içinde yine YSK temsilcisi, Dışişleri Bakanlığı’nın kuryesi ve siyasi parti temsilcilerinin olduğu bir heyete teslim edilerek Türkiye’ye gönderilecek. 16 Nisan’da da Türkiye’deki halk oylamasından sonra, sayımı yapılacak.

Karlsruhe Başkonslosluğu salonunda kurulan sandıklarda sabah erken saatlerde oy kullanmaya başlayan vatandaşlar, başkonsoloslukta yapılan düzenlemelerden oldukça memnun kaldılar.

Levent Polat ; İlgi sevindirici

UETD Baden Bölge Başkanı Levent Polat halkoylamasında tercihini Karlsruhe’de kullandı. Levent Polat referanduma vatandaşların ilgisinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, ” Daha önceki seçimler, yani Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerden farklı oylama bu bir tercih meselesi, bu nedenle vatandaşlarımızın bu halk oylamasına daha çok ilgi göstermesini bekliyoruz. Zaten şuanki verilerde bunun bu yönde olduğu. Bu halk oylamasının sonucu ülkemize, milletimize faydalı olmasını temenni ederim.” dedi.

Demokrasiye inanmış bir millet

UETD Rhein-Neckar başkanı Osman Gökalp’ta Karlsruhe’de seçim merkezinde çalışmaları yerinde inceledi. Vatandaşların seçime olan ilgisinin, Türk milletinin demorasiye olan inancının bir göstergesidir diyen Gökalp, Karlsruhe ve çevresinde oturan vatandaşların, sandıklarda olası yığılmanın önlenmesi için,  hafta içi gitmelerini önerdi.