01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yurt Dışı Oylar Türkiye’de

1 Kasım’da gerçekleştirilecek milletvekilliği genel seçimi için Almanya’nın  Karlsruhe kentinde  kullanılan oylar Türkiye’den gelen özel kargo  uçağına  yüklendi.

IMG_8881

Mühürlü turuncu  torbalar içinde Karlsruhe Başkonsolosluğunda  muhafaza edilen oylar, bugün sabah saatlerinde  Münih havalimanına getirildi.

IMG_8877

Oylar, sandık saklama ve ulaştırma komisyonları ile Türkiye’den gelen gözlemci heyet nezaretinde kargo konteynerlere yüklendi. Gözlemci heyet oyları teslim alıp ve tutanak tuttuktan sonra içinde turuncu diplomatik torbaların bulunduğu konteynerler Türkiye’den gelen THY uçağının kargo bölümüne taşındı. Münih havalimanında tüm işlemleri titizlikle izleyen Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, oy torbaların uçağa yüklenmesinden sonra THY’nin uçağının alandan ayrılmasına kadar bekledi.

Salzburg, Bregenz, Zürich, Viyana, Stuttgart, Münih, Nürnberg ve Karlsruhe bölgesininden gelen mühürlü oy torbaları, Türkiye’den  AKP Milletvekili Bilal Uçar, HDP Orhan Çelebi, MHP Yusuf Şahin, CHP Zeynel Emre’den oluşan siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı komisyona teslim edildi.

IMG_8876